{"vars":{{"pageTitle":"Polska fabryka weźmie udział w produkcji szczepionki na Covid-19. Trwają negocjacje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["farmaceutyka","main","polfa-tarchomin","produkcja","przemysl-farmaceutyczny","szczepionka","szczepionka-na-covid-19"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"20 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":82552}} }
300Gospodarka.pl

Polska fabryka weźmie udział w produkcji szczepionki na Covid-19. Trwają negocjacje

Polfa Tarchomin uruchomi jesienią linię, która ma posłużyć do ostatniego etapu produkcji szczepionki przeciw Covid-19 – dowiedziała się 300Gospodarka.

Obecnie w fabryce Polfy Tarchomin powstaje nowa linia do produkcji ampułek za 40 mln zł. Jedną z możliwości najnowszej inwestycji firmy jest konfekcjonowanie szczepionek, a jak dowiedziała się 300Gospodarka, spółka już dziś negocjuje z zagranicznym dostawcą wytwarzanie szczepionki przeciw Covid-19.

Nowa linia produkcyjna będzie gotowa jesienią. Nasze informacje potwierdził Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin, zastrzegając, że wykorzystanie nowej linii dla szczepionek to jedna z jej możliwości.

„Nie mówimy o samej produkcji szczepionki – nowa ampułkarnia pozwala na konfekcjonowanie produktu, czyli rozlewanie go do ampułek. Zdolność produkcyjna pozwoli na wytwarzanie kilkunastu tysięcy ampułek na dobę. Każda ampułka to kilka lub kilkanaście dawek” – mówi Jarosław Król.

Czyją szczepionkę może rozlewać Polfa?

Wiele wskazuje na to, że Polfa Tarchomin już jesienią może zacząć rozlewać do ampułek szczepionkę przeciw Covid-19.

Zapytany o to, Jarosław Król przyznał, że jest taka możliwość.

„Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby i możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć dla szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić” – zastrzega prezes Polfy Tarchomin.

Prawdopodobnie nie chodzi tu o jedną z dostępnych już szczepionek przeciw Covid-19, ale o produkt, który dopiero zostanie wprowadzony na rynek.

Możliwości jest wiele. Jak powiedział 300Gospodarce Jarosław Oleszczuk, ekspert sektora zdrowia i były prezes AstraZeneca w Polsce, na świecie równocześnie prowadzonych jest około 200 badań nad szczepionką przeciw koronawirusowi. 80 z nich jest już w trakcie badań klinicznych, a z kolei w tej grupie 20 na ostatnim etapie tych badań. To ostatnia prosta, która pozwala określić skuteczność i bezpieczeństwo preparatu medycznego, a co za tym idzie – wystąpić o zgodę na jego dopuszczenie do sprzedaży.

Do końca stycznia możliwe dopuszczenie do obrotu kolejnej szczepionki na COVID-19

Prezes warszawskiej fabryki bardzo oszczędnie wypowiada się na temat możliwości uruchomienia części produkcji szczepionki w Polsce.

„Wolimy najpierw być gotowi, a później móc się pochwalić realnymi efektami” – mówi.

Nie wiadomo też, czy przeniesienie części etapu produkcji szczepionki na Covid-19 do Polski zwiększyłoby dostępność produktu dla polskich pacjentów – na razie zakupy szczepionki dla wszystkich krajów UE są realizowane w jednym przetargu unijnym. Razem jednak z ograniczeniem dostaw do UE szczepionki BionTech/Pfizer niektóre kraje zaczęły wyrażać swoje niezadowolenie z tego układu i zamiar samodzielnego dokonania zakupów dodatkowych partii szczepionek.

Polfa Tarchomin to jeden z ostatnich zakładów farmaceutycznych w Polsce kontrolowanych przez Skarb Państwa. W czasie pandemii firma stanęła na wysokości zadania błyskawicznie dostarczając na rynek to, czego najbardziej brakowało: najpierw uruchomiła produkcję płynu do dezynfekcji, później najbardziej wymagające technologicznie maseczki ochronne oraz tlen medyczny. W fazie badań i rozwoju jest zaś 40 kolejnych nowych preparatów medycznych.

To projekt unikalny na skalę europejską. Dotąd w Polsce nikt nie wytwarza leków z tej grupy – wywiad z prezesem Polfy Tarchomin