{"vars":{{"pageTitle":"Prognozy dla firm nadal złe. Spowolnienie gospodarcze nadciąga wielkimi krokami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["makroekonomia","najnowsze","narodowy-bank-polski","prognoza","spowolnienie-gospodarcze"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"26 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":332501}} }
300Gospodarka.pl

Prognozy dla firm nadal złe. Spowolnienie gospodarcze nadciąga wielkimi krokami

Prognozy sytuacji ekonomicznej na trzeci kwartał i kolejne 12 miesięcy – choć poprawiły się nieznacznie w stosunku do poprzedniego odczytu – pozostały wyraźnie pesymistyczne, kształtując się na jednym z niższych historycznie poziomów.

Niemal 70 proc. respondentów uważa, że prawdopodobieństwo wyraźnego spowolnienia gospodarczego jest większe niż 50 proc. – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

Wskaźnik prognoz kwartalnych osiągnął wartość minus 8,3 punktu, tj. o 4,1 pkt proc. powyżej wartości sprzed kwartału i o 17,2 pkt proc. poniżej odczytu sprzed roku. Natomiast, wskaźnik prognoz rocznych przyjmował jedną z najniższych wartości od 2015 r.

– Kształtowanie się syntetycznego wskaźnika sytuacji bieżącej sugeruje, że lokalny szczyt koniunktury został osiągnięty w II poł. 2021 r. i od tego czasu pozycja cykliczna koniunktury w sektorze przedsiębiorstw obniża się. Osłabienie koniunktury w ostatnim półroczu było uwarunkowane wybuchem wojny w Ukrainie, który doprowadził do silnego spadku wszystkich wskaźników składowych. Największy wpływ na obniżenie się syntetycznego wskaźnika sytuacji bieżącej miało pogorszenie się ocen uwarunkowań popytowych oraz kondycji płynnościowej. Przeprowadzone symulacje wskazują, że szok ekonomiczny związany z wybuchem wojny zadziałał procyklicznie, ponieważ nastąpił w momencie, kiedy koniunktura w sektorze przedsiębiorstw wchodziła w fazę spowolnienia na skutek naturalnych procesów cyklicznych – wynika z raportu „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Według prognozy koniunktura najpierw osiągnie płytkie lokalne minimum w I połowie 2023 r., a następnie wystąpi pogłębienie spadków. Na podobnym poziomie co w pierwszej połowie 2020 roku koniunktura ukształtuje się dopiero na początku 2025 roku.

Obserwowane zmiany wynikają jednak prawdopodobnie z pogarszających się perspektyw popytowych. W II kwartale bieżącego osłabiła się względem poprzedniego kwartału odczuwana przez przedsiębiorstwa niepewność, utrzymując się jednak na poziomie znacznie wyższym niż średnia długookresowa.

Badanie odbyło się w dniach 27 maja-15 czerwca 2022 r. W badaniu wzięło udział 2 669 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego. W badaniu nie wzięły udziału firmy z sektoru rolnego, leśnictwa i rybołówstwa. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych, za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych, wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością. W próbie wyraźnie niedoreprezentowane są zwłaszcza mikro przedsiębiorstwa.

Bank Millennium miał 140,26 mln zł straty netto w drugim kwartale