{"vars":{{"pageTitle":"Łatwiej o kredyt na Pierwsze Mieszkanie. Bank inaczej policzy zdolność kredytową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","kredyty-mieszkaniowe","main","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci","pierwsze-mieszkanie","rynek-mieszkaniowy","rynek-nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"3 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":477995}} }
300Gospodarka.pl

Łatwiej o kredyt na Pierwsze Mieszkanie. Bank inaczej policzy zdolność kredytową

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, by Komisja Nadzoru Finansowego złagodziła wymogi dotyczące sposobu liczenia zdolności kredytowej w przypadku kredytów z programu Pierwsze Mieszkanie. Zmiany mogłyby nastąpić od lipca.

Chodzi o rekomendację S wydaną przez KNF, która dziś nakłada na banki obowiązek takiego liczenia zdolności kredytowej, jakby stopy procentowe miały jeszcze wzrosnąć o 5 pkt procentowych ponad bieżący poziom. Rekomendacja obowiązuje od marca 2022 roku i w połączeniu z podwyżkami stóp dokonanymi przez Radę Polityki Pieniężnej znacząco ogranicza możliwość zaciągania kredytów na mieszkania.

Rząd zamierza uruchomić program Pierwsze Mieszkanie, którego jednym z założeń jest uruchomienie kredytów o oprocentowaniu stałym na poziomie 2 proc. Różnicę między stawką 2 proc. a średnią stawką rynkową bankom opłacałby budżet.

Gdyby jednak zastosować wymagany przez KNF bufor 5 pkt procentowych nawet do preferencyjnego oprocentowania, to – jak ocenia minister rozwoju Waldemar Buda – zasięg programu mógłby się zmniejszyć dwu-, trzykrotnie wobec założeń. Bo pomimo zachęt i preferencji potencjalni kredytobiorcy nie mieliby wystarczającej zdolności kredytowej, żeby w nim uczestniczyć.

Dlatego resort rozwoju zabiega w Komisji Nadzoru Finansowego o zmianę w wysokości bufora.

– Nasze dyskusje z KNF prowadzą do wniosku, że trzeba bufor ograniczyć do co najmniej 2,5 pkt procentowego. Jest zrozumienie w tej sprawie, choć oczywiście KNF jest niezależna i sama podejmie decyzję – mówił minister Buda.

Zdaniem ministra Budy optymalnym rozwiązaniem byłaby nawet głębsza obniżka, do 1 pkt proc., albo w ogóle rezygnacja z bufora w przypadku kredytów objętych programem Pierwsze Mieszkanie.

Co na to KNF

Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF przyznaje, że prace nad zmianą rekomendacji S, która reguluje kwestie bufora, są w toku. Ale podkreśla, że nie ma jeszcze ostatecznego brzmienia zapisów.

– Prace zmierzają do różnicowania bufora uwzględnianego w procesie badania oceny zdolności kredytowej w zależności od stosowanej przez bank oferty kredytowej. Nadzór z wyprzedzeniem poinformuje banki o wprowadzanych zmianach i momencie ich obowiązywania – powiedział Barszczewski 300Gospodarce.

Tymczasem MRiT skierowało właśnie do konsultacji projekt ustawy wprowadzającej program Pierwsze Mieszkanie. resort zakłada uruchomienie go już w lipcu tego roku.

Program zakłada m.in. udzielanie kredytów z preferencyjnym oprocentowaniem na poziomie 2 proc. przez okres 10 lat. Różnicę między stawką 2 proc., a średnim rynkowym oprocentowaniem kredytów o stałej stopie będzie bankom zwracana z budżetu.

Program jest skierowany do osób, które nie miały dotąd własnego mieszkania i planują zakup pierwszego lokum. Dodatkowe warunki, jakie trzeba spełnić, by skorzystać z programu to wiek do 45 lat

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym.

Polecamy: