{"vars":{{"pageTitle":"Projekt modułowych reaktorów jądrowych zagrożony? Ważna deklaracja spółki OSGE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["modulowe-reaktory-jadrowe","najnowsze","orlen","orlen-synthos-green-energy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":673510}} }
300Gospodarka.pl

Projekt modułowych reaktorów jądrowych zagrożony? Ważna deklaracja spółki OSGE

Projekt budowy w Polsce floty modułowych reaktorów jądrowych firmy GE-Hitachi Nuclear Energy przez Orlen Synthos Green Energy może być kontynuowany nawet przy ewentualnym wycofaniu się Orlenu, poinformował prezes OSGE Rafał Kasprów.

 – Współpraca z Orlenem układa się bardzo dobrze i myślę, że będzie kontynuowana, ale ten projekt powstał jako prywatny i może być kontynuowany, nawet gdyby Orlen miał się z niego wycofać. Jest szereg innych firm zainteresowanych potencjalną współpracą – powiedział Kasprów podczas konferencji prasowej.

Według szacunków spółki, elektrownia z jednym reaktorem BWRX-300 to ok. 24 mld zł wartości dodanej brutto dla polskiej gospodarki (licząc fazę inwestycyjną i cały cykl życia projektu).

Polska ma szansę stać się centrum rozwoju technologii SMR w tej części świata – dodał prezes.

Podkreślił, że do etapu ostatecznej decyzji inwestycyjnej OSGE przewiduje głównie finansowanie ze środków własnych inwestorów (obecnych i być może przyszłych). Jednocześnie sama budowa reaktorów będzie finansowana w formule project finance.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


 – Jesteśmy otwarci na nowych inwestorów – dodał Kasprów.

Nowe osoby w zarządzie

W skład zarządu OSGE powołano dwie nowe osoby desygnowane przez Orlen: Iwona Waksmundzka–Olejniczak oraz Jarosław Wróbel. Odbyło się to po wcześniejszym odwołaniu Dawida Jackiewicza i Jarosława Dybowskiego.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy. Jej misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko–japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie. Zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie.  Od 2004 r. do kwietnia 2018 r. zarejestrowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polecamy: