{"vars":{{"pageTitle":"GUS: Wynagrodzenie w firmach wzrosło o 8,7 proc. rok do roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","glowny-urzad-statystyczny","gus","placa","praca","przedsiebiorstwa","rynek-pracy","wynagrodzenie","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205231}} }
300Gospodarka.pl

GUS: Wynagrodzenie w firmach wzrosło o 8,7 proc. rok do roku

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) we wrześniu wzrosło o 8,7 proc. rok do roku. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie nie zmieniło się i wyniosło 5 841,16 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc. i wyniosło 6 347,2 tys. osób.

„We wrześniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie obniżyło się względem sierpnia br. (o 0,1 proc.). Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu br. względem lipca br., kiedy przeciętne zatrudnienie obniżyło się o 0,2 proc.” – podaje Gus i odpowiada na pytanie skąd spadek zatrudnienia we wrześniu:

„Niewielki spadek przeciętnego zatrudnienia we wrześniu 2021 r. wynikał m.in. z zakończenia i nie przedłużania umów terminowych, rozwiązywania umów o pracę (niekiedy z powodu COVID-19), sezonowości zatrudnienia, a także pobierania przez pracowników zasiłków chorobowych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach” –  podano.

Jak podał GUS, we wrześniu 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było na poziomie zbliżonym do notowanego w sierpniu 2021 r., zaś we wrześniu 2020 r. względem sierpnia 2020 r. obserwowano niewielki wzrost płac (o 0,6 proc.).

Konsensus rynkowy to 8,6 proc. wzrostu względem zeszłego roku w przypadku płac i 0,6 proc. wzrostu rok do roku w przypadku zatrudnienia.

Inflacja rośnie, ale rząd nic nie robi. Choć ma narzędzia, by ją zwalczać