{"vars":{{"pageTitle":"Przełom w sprawie Turowa? Polska mówi o sukcesie, Czesi o „czeskim filmie”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["anna-hubackova","anna-moskwa","czechy","energetyka","negocjacje","polityka","polska","srodowisko","tsue","turow","wegiel","woda"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":249194}} }
300Gospodarka.pl

Przełom w sprawie Turowa? Polska mówi o sukcesie, Czesi o „czeskim filmie”

Czechy wycofają skargę do Sądu Najwyższego Unii Europejskiej, jeśli czeski rząd zgodzi się na warunki rozstrzygnięcia sporu o kopalnię węgla brunatnego Turów – powiedziała w środę minister Anna Moskwa. Strona czeska jest mniej optymistyczna.

– Jeśli umowa zostanie podpisana z sukcesem, strona czeska natychmiast prześle informację do sądu [TSUE], że spór został rozwiązany i wycofa swoją skargę – powiedziała w pierwszym programie Polskiego Radia minister środowiska Anna Moskwa.

Podczas gdy strona Polska mówi o konstruktywnych rozmowach, strona czeska o tym, że rozmowy były „realistyczne i otwarte”. Jednak czeskie media odwołują się do polskiego powiedzenia o „czeskim filmie”, wskazując, że po rozmowach nadal nic nie wiadomo.

Czeski korespondent z Polski, Filip Harzer skomentował rozmowy na Twitterze słowami: Przełom w okolicach Turowa? Bardziej jak „czeski film”.

Polska jest optymistyczna

We wtorek Moskwa spotkała się w Warszawie z nowo mianowaną czeską minister środowiska Anną Hubackovą. Żadna ze stron nie podała szczegółów na temat tego, jak może wyglądać umowa. Jak informuje Hubackova, o utajnienie ponad 5-godzinnych rozmów wnioskowała Polska, a ze spotkania nie sporządzono żadnego protokołu.

– Umówiliśmy się z panią minister Hubáčkovą, że do czasu potwierdzenia naszych ustaleń w ramach koalicji rządzącej w Republice Czeskiej nie będziemy informować o szczegółach umowy. Czekamy na informacje od naszych czeskich partnerów, mamy nadzieję, że będzie to jak najszybciej – powiedziała także Moskwa.

Moskwa wyraziła też optymizm na temat efektów wczorajszych rozmów.

– Wczorajsze spotkanie z pewnością dało lepsze rezultaty, niż 18 wcześniejszych spotkań z poprzednim rządem, nie tylko pod względem atmosfery, ale także konkretnych ustaleń – powiedziała Moskwa.

Dodała także, że ​​Polska jest gotowa natychmiast przystąpić do omawianych warunków, jeśli zgodzi się na nie czeski rząd.

Co na to Czesi?

Anna Hubackova po rozmowach zdecydowała, że propozycję strony polskiej przedstawi w czeskim rządzie i dopiero wtedy Czechy przedstawią swoją odpowiedź.

Jak podaje dziennik Seznam Zpravy, czeska minister nie była tak optymistyczna na temat wniosków z rozmowy jak Anna Moskwa. Hubackova powiedziała, że nadal stoi na stanowisku Czech z 30 września. To oznacza m.in. wniosek o 45 mln euro rekompensaty od Polski za negatywny wpływ górnictwa na środowisko, a także zobowiązanie do monitorowania wydobycia i jego skutków.

Dziś po posiedzeniu czeskiego rządu obie ministry odbędą w tej sprawie rozmowę telefoniczną.

Rozmowy to część sporu o rozszerzenie przez Polskę wydobycia i działania elektrowni w Turowie, trzeciego po Bełchatowie i Koninie producenta węgla brunatnego w kraju. Turów dostarcza ok. 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Czechy twierdzą, że wydobycie prowadzi do utraty wód gruntowych i powoduje inne zanieczyszczenia, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazał Polsce zapłacić dzienną karę w wysokości 500 tys. euro na rzecz Komisji Europejskiej za niewstrzymanie działalności w kopalni.

Polska wydała bilion zł na paliwa kopalne w 20 lat. Wzbogaciła się na tym głównie Rosja