{"vars":{{"pageTitle":"Przemysł spowalnia w kolejnym miesiącu. Ekonomiści widzą odbicie od dołka","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gus","makroekonomia","najnowsze","produkcja-przemyslowa","przedsiebiorstwa","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613204}} }
300Gospodarka.pl

Przemysł spowalnia w kolejnym miesiącu. Ekonomiści widzą odbicie od dołka

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 3,1 proc. r/r we wrześniu 2023 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,9 proc.

We wrześniu 2023 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,1 proc. niższa niż we wrześniu 2022 r., kiedy to odnotowano wzrost o 9,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, natomiast w porównaniu z sierpniem 2023 r. wzrosła o 8,4 proc. W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,9 proc. niższa niż w analogicznym okresie okresie 2022 r., w którym odnotowano wzrost o 12,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku – czytamy w komunikacie.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2023 r. ukształtowała się na poziomie niższym o 0,9 proc. niż w analogicznym miesiącu 2022 r. i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem 2023 r., podano także.

Konsensus rynkowy to spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 3,6 proc.

Większość branż notowała spadki

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) we wrześniu 2023 r., poinformował też GUS.


Czytaj też: Wzrost płacy w przedsiębiorstwach mniejszy niż oczekiwano. GUS podał dane


Według wstępnych danych we wrześniu br., w stosunku do września ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali – o 15,7 proc., urządzeń elektrycznych – o 15 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 14,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 11,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 10,0 proc., mebli – o 4,1 proc. – czytamy w komunikacie.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 11 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 7,3 proc., w produkcji napojów – o 6,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,7 proc., podał też GUS.

Słaby popyt i słabe otoczenie zewnętrzne

Pogłębienie spadku produkcji względem poprzedniego miesiąca to w dużej mierze efekt mniejszej niż w ubiegłym roku liczby dni roboczych we wrześniu. Eliminując wpływ czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja zwiększyła się o 0,9 proc. m/m, a jej roczny spadek wyhamował do 0,9 proc. r/r wobec spadku o 1,8 proc. r/r miesiąc wcześniej. Dane te wpisują się w obraz stopniowej odbudowy przemysłu, który odbija się powoli od dołka cyklu koniunkturalnego – skomentowali analitycy Banku Millennium.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Według nich negatywnie na wyniki przemysłu działa słaby popyt konsumpcyjny, a także mniejsza aktywność zakupowa przedsiębiorstw. Podobnie było w poprzednich miesiącach.

Wynikom polskiego przemysłu nie sprzyja też słaba koniunktura w otoczeniu zewnętrznym, szczególnie w Niemczech, co widoczne jest w spadku zamówień eksportowych. Przypominamy jednak, że wyniki września pozostawały po wpływem niekorzystnego efektu kalendarzowego – dodają.

Tempo spadku produkcji przemysłowej w trzecim kwartale tego roku nieco wyhamowało w porównaniu do zanotowanego w drugim kwartale, zauważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Tym samym można oczekiwać poprawy w statystykach dotyczących PKB w III kw., ale będzie to poprawa niewielka. Dynamika PKB prawdopodobnie pozostała jeszcze w III kw. ujemna i mogła wynieść około -0.2 do -0.1 proc, r/r wobec -0.6 proc. r/r w II kw. br. Polskiemu przemysłowi wciąż jeszcze ciąży mniejszy niż rok temu popyt konsumpcyjny, a także pogorszenie koniunktury u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech. Wrzesień był także miesiącem pierwszego od kilku miesięcy spadku produkcji dóbr inwestycyjnych, co może być zwiastunem hamowania tempa wzrostu inwestycji – dodaje.

Polecamy także: