Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 11,2 proc. w ujęciu rocznym po wzroście o 5,4 proc. rok do roku w listopadzie – podał GUS. Odczyt okazał się najwyższy od października 2017 roku.
Jak podał GUS, w grudniu 2020 roku odnotowano wzrost produkcji w większości głównych grupowań przemysłowych – produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 30 proc., dóbr zaopatrzeniowych o 17 proc., dóbr inwestycyjnych o prawie 10 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 5 proc.
W grudniu bardzo mocne wzrosty odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 39,3 proc.), urządzeń elektrycznych (o 39,1 proc.), czy wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 24,8 proc.).
Największy spadek produkcji w porównaniu z grudniem 2019 roku wystąpił w produkcji „pozostałego sprzętu transportowego” (o 12,8 proc.), czy koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 4,8 proc.).
Monika Kurtek z Banku Pocztowego wskazuje, że pomimo drugiej fali pandemii i wprowadzonych w związku z tym restrykcji, polski przemysł poradził sobie lepiej niż można było się tego spodziewać.
„Brak twardego lockdownu jesienią, w połączeniu z brakiem zamknięcia granic u naszych głównych partnerów handlowych, stało w największym stopniu za sukcesem polskiego przemysłu. Trzeba także mieć na uwadze, że wprowadzone restrykcje w największym stopniu uderzały i uderzają w sektor usług, a nie przemysł. Oczywiście zamknięcie gospodarki niemieckiej w drugiej połowie grudnia 2020 r. i jego przedłużanie (aktualnie do 14 lutego), jak również brexit, mogą negatywnie odbić się na wynikach przemysłu w pierwszym kwartale bieżącego roku” – wskazuje główna ekonomistka banku.
Ekonomiści Millennium wskazują, że tak dobry wynik produkcji to rezultat zarówno niskiej bazy statystycznej sprzed roku, jak i korzystnego efektu kalendarzowego i większej liczby dni roboczych, ale też ogólnej poprawiającej się koniunktury światowej.
„Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 7,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 3,5 proc. rok do roku miesiąc wcześniej. Dane te potwierdzają odporność przemysłu na kolejne fale pandemii, czemu niewątpliwie sprzyja dobra koniunktura w chińskiej gospodarce i odradzanie się handlu globalnego” – napisali w komentarzu.
Ekonomiści Banku Pekao, banku kontrolowanego przez rząd, mówią zaś wprost o poniedziałkowych danych: „BOOM!”, pokazując jednocześnie skalę grudniowego wybicia na tle ostatniej dekady.
BOOM! Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła w dwucyfrowym tempie (11,2% r/r), i to jeden z najlepszych wyników ostatniej dekady. Ten rok to był niewiarygodny rollercoaster – jeszcze w kwietniu spadaliśmy o prawie 25% r/r. pic.twitter.com/MsYoIYlTlZ
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 25, 2021
Czytaj także:
Polska europejskim liderem wzrostu e-commerce w 2020. Jak ten megatrend rozwinie się dalej?