{"vars":{{"pageTitle":"Przesyt produkcyjny w Chinach pozostanie na dłużej. Amerykańska Izba Handlowa ostrzega","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["amerykanska-izba-handlowa","auta-elektryczne","chinska-konsumpcja","chiny","najnowsze","produkcja","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":668929}} }
300Gospodarka.pl

Przesyt produkcyjny w Chinach pozostanie na dłużej. Amerykańska Izba Handlowa ostrzega

Przesyt produkcyjny w chińskim sektorze przemysłowym to problem, który się utrwali, a firmy zagraniczne i partnerzy handlowi będą musiały się do niego dostosować. Takie wnioski płyną z Amerykańskiej Izby Handlowej w Chinach.

Coroczne badanie amerykańskich firm w Chinach, opublikowane w czwartek, wykazało poprawę w 2023 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, ale firmy wciąż martwią się napięciami geopolitycznymi i nowymi przepisami dotyczącymi danych – informuje Financial Times.

Przesyt produkcji w Chinach to problem globalny

Przesyt produkcyjny staje się również problemem dla niektórych sektorów w Chinach, rząd poszukuje więc nowych źródeł wzrostu, omijając przy tym problematyczny sektor nieruchomości i inne mu pokrewne.

– Chiński rynek krajowy nie będzie w stanie wzrosnąć tak, aby absorbować dodatkową produkcję w sektorze przemysłu i produkcji, pojawi się nadmiar produkcji, a to problem, który pozostanie na stałe – mówi w FT Sean Stein, przewodniczący Amerykańskiej Izby Handlowej w Chinach.


Zobacz też: Sąd zdecydował w sprawie największego chińskiego developera. Evergrande do likwidacji


Rząd Chin udziela kredytów państwowych sektorowi przemysłu, zwłaszcza branży pojazdów elektrycznych. Wcześniej kredyty były kierowane w branżę nieruchomości, ale ten sektor od lat doświadcza spowolnienia.

Udzielanie tych państwowych kredytów branży produkcyjnej budzi obawy partnerów handlowych Chin. Dlaczego? Dalsze opóźnienia konsumpcji krajowej i zapaści inwestorów mogą doprowadzić do zalania zagranicznych rynków tanimi towarami.

Unia Europejska rozpoczęła już śledztwo dotyczące nieodpłatnej i bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej przez chiński rząd producentom samochodów elektrycznych. Wspólnota rozważa inne środki handlowe w celu przeciwdziałania niższym kosztom chińskich importów.

Nadmiar produkcji może rozprzestrzenić się na obszary takie jak dobra konsumpcyjne i elektroniczne, technologia, chemikalia i artykuły przemysłowe – podaje FT.

Jakim rynkiem są Chiny dla amerykańskich firm?

Ranga Chin jako miejsca inwestycji dla amerykańskich firm poprawiła się w porównaniu do ubiegłego roku, a większość badanych potwierdziła, że nie ma planów przenoszenia produkcji i źródeł zaopatrzenia poza kraj. Odsetek firm rozważających wyjście z Chin zwiększył się jednak w porównaniu do 2022 roku.

W badaniu niemal połowa (49 proc.) amerykańskich firm stwierdziła, że w 2023 roku odnotowała zyski. W zeszłym roku takich firm było 44 proc. Miało to związek z restrykcjami z powodu pandemii. Jednak 51 proc. pytanych zaznaczyła, że ​​wciąż jedynie zrównują się z kosztami lub ponoszą straty.

Rentowność różni się mocno między branżami. Sektor surowców i przemysł był najbardziej dotknięty spowolnieniem wzrostu i rosnącymi kosztami pracy. Około 45 proc. firm zgłosiło osiąganie zysków.

Czytaj także: