{"vars":{{"pageTitle":"Przez pandemię skrajne ubóstwo na świecie wzrosło po raz pierwszy od 20 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-swiatowy","gospodarka-po-pandemii","ubostwo","walka-z-pandemia","walka-z-ubostwem"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74417}} }
300Gospodarka.pl

Przez pandemię skrajne ubóstwo na świecie wzrosło po raz pierwszy od 20 lat

Bank Światowy wydał kolejny raport o ubóstwie. Już poprzednie mówiły, że świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia globalnego celu, jakim jest zmniejszenie skrajnego ubóstwa do 3 procent do 2030 roku. Covid-19 jeszcze pogorszył te prognozy.

To wydanie przynosi jeszcze gorszą wiadomość: Covid-19, wraz z konfliktami i zmianami klimatycznymi, nie tylko spowolnił globalną redukcję ubóstwa, ale odwrócił trend po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat.

Przewiduje się, że w 2020 roku Covid-19 zepchnął w skrajne ubóstwo nawet 100 mln dodatkowych osób. Natomiast w ciągu następnej dekady tendencje w zakresie wskaźników ubóstwa na świecie ulegną odwróceniu na co najmniej trzy lata.


Czytaj również: Najbogatsze kraje świata wydały 130 mld dol. na wsparcie paliw kopalnych. To równowartość PKB 57 państw


Obecnie 40 proc. osób ubogich na świecie żyje w regionach niestabilnych lub dotkniętych konfliktami, a do 2030 roku odsetek ten może osiągnąć dwie trzecie. Skutki zmian klimatu mogą w tym samym okresie doprowadzić do ubóstwa od około 65 do nawet 129 mln ludzi.

Odwrócenie tendencji będzie wymagało skutecznej reakcji na Covid-19, światowe konflikty i zmiany klimatyczne, nie tracąc jednocześnie z oczu wyzwań, z którymi większość ubogich ludzi boryka się przez większość czasu.

A więc rozwiązanie nowych problemów wymaga szybkiego uczenia się, otwartej współpracy i strategicznej koordynacji przez wszystkich: od liderów politycznych i naukowców po praktyków i obywateli – uważa Bank Światowy.

40% Polaków wciąż żyje poniżej granicy godnego życia. Nie głodują, ale nie stać ich na kulturę i utrzymywanie więzi rodzinnych