{"vars":{{"pageTitle":"PwC: Polska na 6. miejscu w rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w OECD","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kobiety","najnowsze","oecd","pwc","ranking"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"8 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":689196}} }
300Gospodarka.pl

PwC: Polska na 6. miejscu w rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w OECD

W rankingu PwC – Women in Work Index, oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 6. miejscu, awansując z pozycji 8. Na trzecim miejscu po raz kolejny znalazła się Słowenia, natomiast inne państwa naszego regionu – na niższych miejscach.

Raport „Women in Work Index” to analiza rynków pracy w 33 państwach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod kątem warunków pracy dla kobiet i ich aktywności zawodowej. Pod uwagę brane są takie czynniki jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap), wskaźnik zatrudnienia i stopa bezrobocia w obu grupach, liczba osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i na część etatu.

Autorzy raportu podkreślają, że choć kraje OECD w coraz większym stopniu dbają o równość płci w miejscach pracy, to przy obecnym tempie wyeliminowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zajmie ponad 50 lat w gronie tych państw, wskazano.


Czytaj także: Kobiety na rynku finansowym przestają być rzadkością. Inwestują śmielej niż panowie


Zgodnie z opublikowanymi w raporcie danymi, luka płacowa w Polsce na przestrzeni ostatnich lat uległa zmniejszeniu, nie oznacza to jednak, że problem związany z równością wynagrodzeń jest bliski rozwiązaniu. Według zaktualizowanych danych Eurostatu i OECD, gender pay gap, czyli zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć, w Polsce wynosił w 2022 r. 4,9 proc., 2021 r. 5,4 proc., w 2020 r. 6,5 proc., a w 2019 r. 8,5 proc. Nie oznacza to, że luka na poziomie 4,9% w pełni oddaje skalę tego zjawiska, jest raczej pokazaniem trendu – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Dane Eurostatu, na których w głównej mierze bazuje analiza PwC, mierzą różnicę w średnich godzinowych zarobkach wszystkich pracowników płci męskiej i żeńskiej dla wszystkich sektorów, oprócz rolnictwa i administracji publicznej. To tylko jeden ze stosowanych sposobów kalkulacji luki płacowej.

Alternatywnym sposobem, oddającym bardziej rzeczywistość jest skorygowanie danych ogólnych poprzez uwzględnienie obiektywnych kryteriów, które obejmują wymogi związane z wykształceniem, wymogi zawodowe i szkoleniowe, umiejętności, wysiłek i odpowiedzialność, wykonywaną pracę oraz charakter wiążących się z nią zadań. Takie podejście znajdziemy m.in. w dyrektywie Equal Pay czy metodykach certyfikacji równości wynagrodzeń tj. np. Equal Salary Certification, wyjaśniono w materiale.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W porównaniu do danych z 2021 r. stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce zmalała z 3,4 proc. do 3 proc. Pozostałe wskaźniki utrzymują się na zbliżonym poziomie. Zatrudnienie na pełen etat wzrosło z 92,6 proc. w 2021 r. do 93,5 proc. w 2022 r., a stopa zatrudnienia wzrosła z poziomu 66,1 proc. do 67,4 proc. – czytamy dalej.

Indeks powstaje w oparciu o dane OECD, Eurostatu oraz BLS i jest średnią ważoną wskaźników takich jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stopa bezrobocia wśród kobiet, bezpieczeństwo zatrudnienia, forma zatrudnienia (pełny lub niepełny etat). Najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2022 rok.

Czytaj także: