{"vars":{{"pageTitle":"Norwegia to raj dla emerytów. Polska poza rankingiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["emeryci","emerytury","main","najnowsze","najwazniejsze","norweski-panstwowy-fundusz-emerytalny","polityka-spoleczna","starzenie-sie-spoleczenstwa","system-emerytalny","wiek-emerytalny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":450725}} }
300Gospodarka.pl

Norwegia to raj dla emerytów. Polska poza rankingiem

W rankingu 25 państw, gdzie najlepiej spędzić emeryturę Polski nie ma, ale z pobliskich geograficznie i kulturowo krajów są Czechy. 

Zgodnie z prognozami OECD, do 2050 roku 30 proc. z 8 miliardów ludzi na całym świecie będzie miało 65 lat lub więcej. To stawia przed rządami najszybciej starzejących się krajów, głównie zachodnich, coraz większe wyzwania związane z zabezpieczeniem utrzymania i potrzeb rosnącej grupy emerytów.

Które kraje na świecie najlepiej sobie dziś z tym radzą? Grupa finansowa Natixis przygotowała ranking państw, gdzie najlepiej byłoby spędzić emeryturę. Bank sprawdził warunki w 44 krajach rozsypanych na wszystkich kontynentach.

Jak powstał ranking

W analizie, która miała ustalić poziom bezpieczeństwa emerytalnego wzięto pod uwagę 18 różnych czynników z czterech kategorii, które mają wpływ na jakość emerytury. To przede wszystkim zdrowie (m.in. wydatki na mieszkańca czy oczekiwana długość życia), jakość życia (np. poczucie szczęścia, warunki sanitarne, jakość powietrza), dobrobyt materialny (dochód na mieszkańca, nierówności dochodowe, zatrudnienie) oraz finanse na emeryturze (tu liczyły się dług publiczny, stopy procentowe, inflacja, zarządzanie, podatki, kredyty).

Z Global Retirement Index 2022 wynika, że najbardziej przyjaznym emerytom krajem na świecie jest w tym roku Norwegia. Norwegia osiągnęła najlepszy wynik w kategorii „zdrowie” dzięki średniej długości życia – 83 lata to o 9 lat dłużej niż światowa średnia. Druga za nią na liście Szwajcaria najlepiej z kolei wypada pod względem czynników środowiskowych, a także jeśli chodzi o finanse na emeryturze.

Wśród 25 państw z najlepszym wynikiem aż 18 to kraje europejskie. Polski nie ma wśród nich. Z najbliższych nam kulturowo i geograficznie krajów są Czechy. Znalazły się nawet w pierwszej 10. wśród przeanalizowanych 44 państw. Najmocniejszy wynik osiągnęły w kategorii „dobrobyt materialny”.

Polska poza zestawieniem

Z krajów, które moglibyśmy w jakimś stopniu uznać za zaprzyjaźnione, a w każdym razie nieobce możemy też wymienić czwartą w rankingu Irlandię i Wielką Brytanię (miejsce 19), gdzie wielu Polaków zapuszcza korzenie od czasu wejścia Polski do UE oraz Niemcy (11 w rankingu).

Zestawienie 25 krajów z ich punktacją (przeliczoną na procenty) pokazuje poniższa infografika Visual Capitalist:

Niewielu Polaków byłoby jednak stać na emerytalne raje. Tak się bowiem składa, że wiele z czołówki krajów, gdzie warto być emerytem to jednocześnie kraje należące do najdroższych do życia – jak Islandia, Szwajcaria, Norwegia, Dania, Izrael czy Australia i Nowa Zelandia. Na to, by spędzić tam jesień życia będą więc sobie mogli pozwolić głównie ci, którzy to w tych krajach na emerytury pracowali całe życie.

Opracowała Katarzyna Mokrzycka


Polecamy także: