{"vars":{{"pageTitle":"Raj dla pracowników leży w Europie. Polsce do niego daleko","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","placa","polska-w-rankingu","praca","pracownicy","ranking","zarobki"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"13 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":436062}} }
300Gospodarka.pl

Raj dla pracowników leży w Europie. Polsce do niego daleko

Który wysoko rozwinięty kraj można określić jako najlepszy do pracy? Zdecydowanie nie ten, w którym zarabia się najwięcej, wynika z zestawienia warunków pracy w 30 państwach OECD. Co gorsza, także nie Polskę.

William Russell, firma zajmująca się ubezpieczeniami dla imigrantów wyjeżdżających do pracy, przygotowała zestawienie warunków pracy w 30 państwach OECD. Firma oceniła w sześciu kategoriach kilkadziesiąt wysoko rozwiniętych państw.

Biorąc pod uwagę m.in. wysokość zarobków, poszanowanie praw pracowniczych czy długość urlopu, oceniła w skali od 1 do 10, w którym z trzydziestu państw pracuje się najlepiej. Sprawdzamy, jak w rankingu William Russell wypadła Polska.

Skandynawia – marzenie pracownika

Ranking najlepszych miejsc do pracy otwierają trzy północnoeuropejskie kraje. Zdaniem autorów zestawienia, najkorzystniejsze warunki pracy są bowiem w Danii, Finlandii i Norwegii.

Dania jest krajem o najlepszych warunkach panujących w miejscu pracy. Uzyskała najwyższy w zestawieniu wynik na poziomie 7,54. Dania, osiągając dobre wyniki we wszystkich dziedzinach, łączy całkiem wysokie pensje z krótkimi godzinami pracy, dobrą ochroną prawami pracowniczych i co najmniej 25 dniami urlopu wypoczynkowego – wskazują analitycy William Russell.

Finlandia i Norwegia uzyskały wyniki odpowiednio 7,46 oraz 6,99. Tuż za trzecim na podium nordyckim krajem znalazła się Austria z wynikiem 6,9. Niedaleko za nią z kolei kraj z naszego regionu Europy, czyli Słowacja.

Zresztą cała pierwsza dziesiątka zestawienia to państwa europejskie. Wszystkie, z wyjątkiem Norwegii, należą też do Unii Europejskiej.

Polska niestety wypadła blado: z wynikiem jedynie 3,97 zajęliśmy dopiero 23. miejsce spośród 30 państw. Przeganiamy z kolei dwa kraje naszego regionu: Łotwę i Węgry. W Polsce pracuje się także lepiej, zdaniem autorów rankingu, niż w Stanach Zjednoczonych czy Korei Południowej.

Wyniki całego zestawienia przedstawia poniższy wykres:

Problem Polski to przede wszystkim stosunkowo niewysokie, w porównaniu z innymi państwami z rankingu, średnie wynagrodzenie. Zgodnie z danymi wykorzystanymi przez firmę, z roczną pensją na poziomie niecałych 34 tys. dolarów, Polska zajmuje 9. miejsce od końca spośród analizowanych państw.

Do tego dochodzi kwestia poszanowania prac pracowniczych. Analitycy William Russell ocenili, że w Polsce do ich naruszenia dochodzi „regularnie”. Tymczasem aż w 10 krajach (Austrii, Danii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji i we Włoszech) – jedynie sporadycznie.

Pieniądze to nie wszystko

Co ciekawe, ogólne wyniki zestawienia pokazują, że jeśli chodzi o warunki pracy, pieniądze to zdecydowanie nie wszystko. Wystarczy spojrzeć na Stany Zjednoczone.

Stany zajmują drugie od końca miejsce pod względem ogólnych warunków pracy. I to mimo że jeśli chodzi o wysokość płac, znalazły się na samym szczycie rankingu.

Pracownicy w USA jako jedyni nie mają jednak ustawowej gwarancji urlopu macierzyńskiego ani urlopu wypoczynkowego. Zasady dotyczące urlopów pozostają całkowicie w gestii poszczególnych firm.

Z kolei Słowacja była druga od końca w rankingu, jeśli chodzi o średnią wysokość pensji. Według danych firmy William Russell, średnie wynagrodzenie na Słowacji wynosi ok. 25 tys. dolarów rocznie. Kraj ten ma jednak dużo lepsze ogólne warunki pracy. Ostatecznie zajął więc wysokie piąte miejsce w ogólnym rankingu.


Polecamy też: