{"vars":{{"pageTitle":"Raport Lewiatana: prawie 80% mikro i małych firm płaci więcej za prąd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-gazu","konfederacja-lewiatan","kryzys-energetyczny","male-przedsiebiorstwa","mikroprzedsiebiorstwa","najnowsze","raport"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"12 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":583000}} }
300Gospodarka.pl

Raport Lewiatana: prawie 80% mikro i małych firm płaci więcej za prąd

Wśród mikro i małych firm 79,3 proc. płaci wyższe rachunki za prąd. Zwiększone koszty dystrybucji i logistyki odczuwa 64,5 proc., a prawie połowa przeznacza więcej pieniędzy na wynagrodzenia i ubezpieczenia, wynika z raportu „Kryzys energetyczny” Konfederacji Lewiatan.

Jak wskazują przedsiębiorcy, wzrost kosztów energii, gazu i opału ma kluczowy wpływ na prowadzenie działalności. Na zakup energii 13 proc. firm przeznacza ponad 5 proc. swoich wydatków, a 2 proc. firm – 20 proc. wydatków. Rozwiązywaniem tego problemu rząd zajął się dopiero pod koniec 2022 roku, podaje Konfederacja Lewiatan.

Jak wynika z raportu, połowa mikro i małych przedsiębiorstw planuje oszczędzać poprzez zmniejszenie zużycia energii. Firmy są zmuszone funkcjonować z dnia na dzień. Zażegnanie obecnego kryzysu energetycznego jest więc kluczowe dla ich płynności finansowej i budowy przewidywalności otoczenia.


Czytaj także: Jak obniżyć ceny energii nawet o jedną trzecią? Eksperci mają odpowiedź


Bez poprawy naszej sytuacji środowiskowej i ekologicznej problemy gospodarcze będą się pogłębiać, a rosnące zużycie energii pociągać za sobą dalszy wzrost cen. To znak, że czas na zmiany w sposobie myślenia i funkcjonowania. Musimy wreszcie powstrzymać zobojętnienie wobec ekologicznej katastrofy i zacząć działać – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Zielone inwestycje w sektorze MŚP często wciąż nie są możliwe ze względu na brak finansów i wiedzy w tym temacie. Jak podaje Lewiatan, co trzecia firma czeka na finansowanie, nie planując inwestycji we własne OZE. Podobna liczba przedsiębiorstw ma nadzieję na wprowadzenie lepszych rozwiązań na poziomie państwa. Czekają m.in. na większą opłacalność zakładania paneli PV czy też odblokowanie możliwości budowy wiatraków na lądzie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Zapytani o najlepsze sposoby łagodzenia kryzysu energetycznego, przedsiębiorcy wymieniali przede wszystkim obniżenie podatków (85 proc. odpowiedzi). Za dobre rozwiązanie uznano także zamrożenie cen energii (83 proc.) oraz zamrożenie cen gazu (62 proc.), wynika z raportu.

Polecamy: