{"vars":{{"pageTitle":"Drugi stopień alarmowy dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["alert","energetyka","infrastruktura","najnowsze","rcb","rzadowe-centrum-bezpieczenstwa","stopien-alarmowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":364842}} }
300Gospodarka.pl

Drugi stopień alarmowy dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju

Premier podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

– Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządzenie obowiązuje od środy do 30 listopada 2022 roku, do godz. 23.59 – poinformowało na swojej stronie RCB.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Co to są i co oznaczają stopnie alarmowe, wyjaśnia ekspert w tym artykule.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Wybuchy na gazociągach Nord Stream

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2 i następujące po nich wybuchy wzbudziły w Europie duże zaniepokojenie. Pojawiły się między innymi obawy o bezpieczeństwo podmorskich gazociągów i kabli.

Część tych awarii nastąpiła w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury krytycznej, z jakiej korzysta Polska m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie linii SwePol Link, który umożliwia wymianę energii elektrycznej między Polską i Szwecją.

Jedna z eksplozji gazociągu łączącego Rosję z Niemcami wydarzyła się w bezpośrednim sąsiedztwie połączenia telekomunikacyjnego między Polską, a Danią. Chodzi o linię Baltica.

Jak dotąd żaden z elementów tej infrastruktury nie został uszkodzony.

PAP/opracowanie własne

Po wybuchach na gazociągach Nord Stream. Jaką infrastrukturę Polska musi chronić na Bałtyku?