{"vars":{{"pageTitle":"Rdzenni Amerykanie chcą walczyć z social mediami. Na hejt szczególnie narażona jest młodzież","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["facebook","instagram","internet","najnowsze","pierwsze-narody","rdzenni-amerykanie","social-media","tiktok","usa","uzaleznienia"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"10 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703045}} }
300Gospodarka.pl

Rdzenni Amerykanie chcą walczyć z social mediami. Na hejt szczególnie narażona jest młodzież

Przedstawiciele rdzennych mieszkańców Ameryki oskarżają właścicieli portali społecznościowych o bezpośredni wpływ na wysoki odsetek samobójstw wśród młodzieży. Jest ona narażona na dyskryminację ze względu na swoje pochodzenie. Ponadto, według badań, rdzenna amerykańska młodzież ma najwyższy współczynnik ryzyka samobójstw spośród wszystkich grup etnicznych w USA.

O sprawie informuje Associated Press. W pozwie złożonym w sądzie w Los Angeles przewodniczący Lonna Jackson-Street z plemienia Spirit Lake Tribe w Dakocie Północnej oraz Gena Kakkak z Menominee Indian Tribe z Wisconsin deklarują, że młodzież rdzennej ludności jest szczególnie narażona na uzależniające działanie mediów społecznościowych.

Coraz więcej podobnych pozwów jest składanych przez różne podmioty w USA. Oskarżają TikToka, Snapchata, Instagrama i YouTube’a o wykorzystywanie dzieci i młodzieży za pomocą funkcji, które utrzymują ich w ciągłym korzystaniu z mediów społecznościowych. Według badań Pew Research Center, niemal każdy amerykański nastolatek korzysta z mediów społecznościowych, a około jeden na sześciu deklaruje się jako „uzależniony”.


Czytaj także: TikTok kontra Stany Zjednoczone. Co dalej z chińską aplikacją w USA?


Instytucje edukacyjne w Nowym Jorku oraz związkowcy medyczni oskarżają social media o wzmacnianie kryzysu zdrowia psychicznego dzieci, który zakłóca proces uczenia się i koncentracji. Rady szkolne w kanadyjskim Ontario twierdzą, że nauczyciele mają problemy z dużym uzależnieniem od social mediów wśród młodzieży, które to platformy „przeprogramowały sposób myślenia, zachowania i uczenia się dzieci”.

Dosyć tego. Niekończące się scrollowanie w sieci manipuluje umysłami naszych nastolatków. Domagamy się, aby te korporacje wzięły odpowiedzialność za celowe tworzenie niebezpiecznych funkcji i treści, które zwiększają kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych przez młodzież na naszych rezerwatów – podkreśla Gena Kakkak, cytowana przez AP.

Najbardziej wrażliwa grupa etniczna

Narodowy spis ludności Stanów Zjednoczonych z 2020 roku ujawnił, że około 87 proc. osób identyfikujących się jako ludność rdzenna, nie mieszka na terenach rezerwatów Pierwszych Narodów, czyli rdzennych mieszkańców Ameryki. Media społecznościowe są więc często jedynym kanałem, który pozwala im nawiązać kontakt z tradycją, kulturą i innymi wspólnotami plemiennymi na terenie całego kraju. Jednakże, rdzenni Amerykanie wciąż są narażeni na dyskryminację w sieci ze względu na swoje pochodzenie.

Nie chcę wypowiadać się w imieniu wszystkich rdzennych amerykanów, ale na podstawie mojego własnego doświadczenia, czuję się zobowiązany do wspólnej odpowiedzialności za dobro naszej społeczności – dodała Kakkak.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), rdzenni Amerykanie mają wyższe wskaźniki ryzyka samobójstw niż jakiekolwiek inne grupy rasowe w USA. Współczynnik ten w latach 2015-2020 wzrósł niemal o 20 proc, w porównaniu z wzrostem o mniej niż 1 proc. wśród ogólnej populacji USA.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jednak badania naukowe nad wpływem mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodzieży nadal nie są precyzyjne. Psychologowie i neurobiolodzy zwracają uwagę na zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki korzystania z social mediów, jednak jeszcze nie ustalono bezpośredniego związku między czasem spędzonym przed ekranem a kondycją zdrowia psychicznego u nastolatków.

Mimo to, istnieją obawy co do wpływu ciągłego korzystania z mediów społecznościowych na rozwój młodych umysłów, zwłaszcza w kontekście wzmacniania poziomu dopaminy. Jednakże, na niekorzyść oskarżycieli, wciąż brakuje jednoznacznych dowodów na związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a zwiększonym ryzykiem samobójstw.

USA walczą z social mediami

W październiku ubiegłego roku władze w Utah złożyły pozew przeciwko TikTokowi, zarzucając platformie zachęcanie dzieci do nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych. W listopadzie pozew Indiany przeciwko TikTokowi, oskarżający o wprowadzanie użytkowników w błąd dot. nieodpowiednich treści, został odrzucony. W Arkansas trwają dwa procesy sądowe przeciwko TikTokowi i jego właścicielowi – chińskiej firmie ByteDance.

Stan Montana przyjął ustawę zakazującą TikToka, również poprzez wymuszenie jego usunięcia z platform sklepowych aplikacji dostępnych wewnątrz stanu. Jednakże ustawę zablokował federalny sędzia w listopadzie, zanim miała wejść w życie 1 stycznia. Montana odwołuje się od tej decyzji.

Do tej pory, amerykański rząd oraz wiele stanów indywidualnie zakazały TikToka na urządzeniach należących do administracji, aby chronić dane przed Chinami. Instytucje Unii Europejskiej, a także rząd Kanady postąpiły podobnie.

Polecamy także: