{"vars":{{"pageTitle":"Rekord produkcji prądu ze słońca i kolejne odłączanie fotowoltaiki. Tym razem w dzień roboczy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energia-elektryczna","fotowoltaika","najnowsze","oze","polskie-sieci-elektroenergetyczne","prad","produkcja-pradu"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"9 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":708531}} }
300Gospodarka.pl

Rekord produkcji prądu ze słońca i kolejne odłączanie fotowoltaiki. Tym razem w dzień roboczy

Rekordowa produkcja energii ze słońca. Tak duża, że po raz drugi w historii doszło do przymusowego wyłączenia fotowoltaiki w dzień roboczy. Kolejny raz zielona energia została zmarnowana.

Ograniczenia pracy elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych zdarzają się coraz częściej. Jednak dotychczas najczęściej Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadzały redukcje w weekendy, gdy duża generacja zbiegała się w czasie z obniżonym zapotrzebowaniem na prąd w kraju.

Wyłączenie w dzień roboczy

– Dzisiaj mamy do czynienia z drugą w historii nierynkową redukcją generacji źródeł fotowoltaicznych w dzień roboczy (pierwsza miała miejsce 26 marca br.). Skala jest niewielka, ale pokazuje jak pilnie potrzebujemy odblokować potencjał konsumpcji chwilowych nadwyżek energii elektrycznej – wskazuje dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy.

I przypomina, że tylko w samą majówkę nie udało się wykorzystać 111698 MWh energii ze słońca i 14161 MWh z wiatru. Zaledwie kilka dni później mamy kolejne wyłączenia.

Co można z tym zrobić?

Ekspert przekonuje, że systemowym rozwiązaniem tego problemu jest elektryfikacja sektora ciepłownictwa, umożliwiająca wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej na dużą skalę i zmagazynowanie jej w formie ciepła.

– To właśnie dzięki nim moglibyśmy przechowywać nadprodukowaną energię elektryczną i wykorzystywać ją bezpłatnie podczas wieczornej kąpieli, lub długoterminowo, jako tanie, ekologiczne rozwiązanie na zimne, mniej korzystne pogodowo dni. Oczywiście niezależnie warto również wspierać rozwój magazynów energii elektrycznej czy magazynów ciepła i chłodu dla domów jednorodzinnych czy przemysłu – podsumowuje dr Kamil Kwiatkowski.

To też może Cię zainteresować: