{"vars":{{"pageTitle":"Rekordowa inflacja w strefie euro. Energia odbija się na poziomie cen w całej UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eurostat","inflacja","makroekonomia","polska","strefa-euro"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":314898}} }
300Gospodarka.pl

Rekordowa inflacja w strefie euro. Energia odbija się na poziomie cen w całej UE

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w maju 8,1 proc. w ujęciu rocznym. To wzrost o 0,7 pkt. procentowych w porównaniu z odczytem z kwietnia i aż o 6,1 pkt. proc. w porównaniu z majem 2021 roku.

Finalne dane za maj podał unijny urząd statystyczny, Eurostat. Okazały się zgodne z oczekiwaniami rynku.

Jeśli chodzi o dane dla całej Unii Europejskiej, inflacja była jeszcze wyższa i wyniosła 8,8 proc. w ujęciu rocznym. W 2021 roku wskaźnik ten wynosił 2,3 procent.

Rekordowa inflacja dopełnia obrazu tego, jak wygląda skomplikowany obraz odbudowy gospodarczej po pandemii:

Pomiędzy krajami UE i strefy euro występują bowiem duże różnice, jeśli chodzi o wysokość inflacji. Najniższy poziom wzrostu cen Eurostat odnotował we Francji i Malcie (po 5,8 proc.) oraz w Finlandii (7,1 proc.).

Najwyższa inflacja była z kolei w Estonii (20,1 proc.), Litwie (18,5 proc.) i Łotwie (16,8 proc.).

Największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miała energia (odpowiadała za wzrost o 3,87 punktu procentowego – p.p.), następnie żywność, alkohol i tytoń (1,59 p.p.), usługi (1,46 p.p.) i nieenergetyczne towary przemysłowe (1,13 os.).

Według odczytu Eurostatu w Polsce w maju inflacja wyniosła 12,8 procent. Unijna metodologia obliczania wskaźnika wzrostu cen różni się od tej przyjętej przez polski Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u, inflacja w Polsce w ubiegłym miesiącu była jeszcze wyższa i wynosiła 13,9 procent.

Polecamy też: