Ponad połowa Polaków odeszłaby z pracy, jeśli nie ufałaby swojemu szefowi. Około 40 proc. pracowników deklaruje, że zrezygnowałoby z zatrudnienia, gdyby nie zgadzało się z poglądami liderów organizacji, wynika z badania Randstad Workmonitor 2025.
Jak pokazało badanie, pracownicy w Polsce przykładają ogromną wagę do relacji z przełożonymi. Większość (55 proc). ankietowanych zrezygnowałaby z pracy, gdyby przestała ufać swojemu pracodawcy. Jest to wynik nieco wyższy niż średnia globalna wynosząca 52 proc. Jednocześnie 38 proc. Polaków przyznaje, że faktycznie kiedyś odeszło z firmy z powodu braku zaufania do kadry menedżerskiej, i zauważalnie przewyższa to światowy wskaźnik na poziomie 31 proc.
Autorzy badania ustalili też, że równo połowa respondentów deklaruje, że bardziej ufałaby swojemu szefowi, gdyby warunki zatrudnienia były zindywidualizowane, np. poprzez elastyczność zatrudnienia lub dodatkowe benefity, co w ocenie Randstad pokazuje, że polskie firmy mogłyby jeszcze lepiej dostosowywać się do potrzeb pracowników.
– Jednocześnie wyłania się silny pozytywny trend w kwestii zaufania polskiego pracodawcy do zatrudnionego. 68 proc. pracowników w naszym kraju uważa, że przełożeni darzą ich zaufaniem i umożliwiają im samodzielną pracę. […] Polacy lepiej niż pracownicy w innych krajach oceniają możliwość wyrażania swobodnie poglądów w miejscu zatrudnienia – 55 proc. wskazuje, że może w pełni może być sobą w pracy, podczas gdy globalnie deklaruje tak tylko 38 proc. respondentów – czytamy w komunikacie do badania.
Jak ustalono, spójność wartości firmy z przekonaniami pracowników to także istotny obszar. Dokładnie 42 proc. Polaków zadeklarowało, że nie przyjęłoby pracy w organizacji, której wartości nie pokrywają się z ich własnymi, co jest wynikiem niższym niż średnia globalna (48 proc.). Jednocześnie 43 proc. badanych w Polsce i 44 proc. na świecie zrezygnowałoby z zatrudnienia, gdyby nie zgadzało się z poglądami liderów organizacji.
Relacje z pracownikami
Ale nie tylko relacje z szefostwem firmy są istotne. Liczą się też te z innymi pracownikami. Blisko 80 proc. osób zaznacza, że lepiej wykonuje obowiązki, gdy ma dobre relacje ze współpracownikami oraz że ten fakt wzmacnia ich poczucie dobrostanu. Przy czym te wyniki są u nas nieco niższe niż globalnie (odpowiednio 85 proc. i 84 proc.). Poza tym 65 proc. Polaków dba o podtrzymywanie kontaktów z kolegami i koleżankami z firmy również po godzinach (vs. 69 proc. globalnie).
Jak wynika z badania, relacje społeczne w pracy są dla nas tak istotne, że 43 proc. Polaków odeszłoby z firmy, gdyby atmosfera stała się toksyczna, a 34 proc. badanych zgodziłoby się na mniejsze wynagrodzenie, gdyby miało oddaną grupę przyjaciół w pracy. Jednocześnie 30 proc. chciałoby, aby praca pozostawiała więcej przestrzeni do realizowania się w życiu osobistym. Globalnie odsetki te są tylko nieco wyższe.
– W kontekście całego badania Workmonitor 2025 widać, że w Polsce większość trendów zarysowuje się w mniejszym stopniu niż na świecie. Można się jednak spodziewać, że wkrótce przełożą się też na nasz rynek pracy: dotyczy to na przykład rosnącej roli relacji społecznych w firmach i tego, że Polacy coraz wyżej cenią sobie komfort z tym związany. Ten kierunek zapowiadało już zresztą inne nasze zeszłoroczne badanie: Randstad Employer Brand Research, w którym dla części badanych, szczególnie z najmłodszych pokoleń, na pierwszy plan wśród oczekiwań wysuwała się przyjazna atmosfera w miejscu pracy – podsumowuje Monika Hryniszyn z Randstad.
Polecamy też:
- Praca hybrydowa zwiększa szczęście i produktywność pracowników. Oto najnowsze badania
- Praca za granicą. Ile można zarobić? Ofert przybywa, ale dominuje jeden kierunek
- Elastyczność pracy kluczowa w opiece domowej. Branża krytykuje zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców [AKTUALIZACJA]
- „Wyjątkowo silny” spadek liczby ofert. Eksperci: rynek pracy nadal pozostaje dość mocny