{"vars":{{"pageTitle":"Rezerwy złota na świecie. Polska ma go najwięcej w regionie, ale daleko nam do potentatów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["aktywa","banki-centralne","finanse","inwestycje","main","najnowsze","nbp","rezerwy","waluty","zloto"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":463268}} }
300Gospodarka.pl

Rezerwy złota na świecie. Polska ma go najwięcej w regionie, ale daleko nam do potentatów

Ile Polska ma złota? Według ostatnich danych w skarbach NBP jest około 228 ton kruszcu. To najwięcej w Europie Środkowej i Wschodniej. Ale do światowych potęg nam daleko.

Prezes NBP Adam Glapiński jest gorącym orędownikiem zwiększania rezerw złota. Jego zdaniem to bardzo dobre aktywo i im go więcej w rezerwach walutowych banku centralnego, tym lepiej. Na styczniowej konferencji prasowej szef NBP powiedział nawet, że chętnie zwiększyłby zasoby złota w najbliższym czasie.


Zobacz: Cena złota, aktualne notowania kruszcu, jaki jest kurs złota inwestycyjnego dziś [WYKRES]


– Wbrew temu, co niektórzy mówili w czasie tej wojny, kryzysu, okazało się, że agencje ratingowe i świat bardzo bierze pod uwagę zasoby złota, bo są takie pewne, elastyczne, łatwe do użycia. Szacunek do nas i nasz standing, zaufanie, jest z tym związany – powiedział Glapiński.

Ile złota jest w NBP?

NBP trzyma w skarbcach obecnie około 228 mln ton kruszcu. Według oficjalnych statystyk banku wartość złota monetarnego wyceniana była na około 13,3 mld dolarów (166,7 mld dolarów wszystkich aktywów rezerwowych).

Zasoby złota plasują Polskę na pozycji lidera w regionie. Dla porównaniu Bank Czech ma rezerwy złota na poziomie 12 ton, Węgrzy zgromadzili 94,5 tony, a Słowacja 31,7 ton.

Według statystyki zgromadzonych przez World Gold Council polskie rezerwy złota dają nam 13.miejsce w Europie, przy uwzględnieniu rezerw Europejskiego Banku Centralnego. Najwięcej kruszcu – bo aż 3,4 tys. ton – mają Niemcy.

Gdzie jest najwięcej złota w krajach Europy pokazuje grafika poniżej:

Trzeba przyznać, że pozycja Polski jeszcze kilka lat temu była w tym zestawieniu znacznie słabsza. NBP radykalnie zwiększył ilość posiadanego kruszcu w 2019 r., kupując wówczas w czerwcu około 95 ton złota. Łącznie w latach 2018-2019 NBP kupił 125 ton, zwiększając zasób do obecnego poziomu. Co prawda prezes Glapiński na początku 2022 r. deklarował, że bank będzie aktywnie kupował kruszec w poprzednim roku, ale ostatecznie tego nie zrobił.

Kto ma najwięcej złota na świecie

Największe rezerwy złota na świecie ma amerykańska Rezerwa Federalna. Według danych WGC to obecnie około 8,1 tys. ton. Fed pod tym względem nie ma sobie równych na świecie. Niemcy, które w tej klasyfikacji są na drugim miejscu, mają mniej niż połowę tego, co zgromadzili Amerykanie.

Skąd tyle złota w USA? To jeszcze działania systemów waluty złotego – czyli zasady, że emisja pieniądza przez banki centralne musiała mieć pokrycie w złocie. Mówiąc inaczej gdy Fed chciał zwiększyć swoją bazę monetarną choćby o dolara, musiał zakupić odpowiednią, odpowiadającą temu ilość złota.

W historii zasoby złota, które USA trzymają w Forcie Knox, były nawet wyższe i sięgały 20 tys. ton. Ale – po pierwsze – USA po Wielkim Kryzysie odeszły od systemu waluty złotego. I – po drugie – po II wojnie światowej zasoby złota mocno nadszarpnęła wymienialność dolara na złoto.

USA, które wyszły z wojny jako potęga polityczna i gospodarcza, doprowadziły do tego, że dolar stał się kluczową walutą w systemie wymiany Bretton-Woods, który polegał na sztywnym powiązaniu kursów walut wobec dolara, który był z kolei wymienialny na złoto po stałym kursie 35 dolarów za uncję. System upadł, bo administracja prezydenta Richarda Nixona ogłosiła koniec wymienialności na złoto w obawie przed zbyt gwałtownym uszczupleniem rezerw złota: inne banki centralne, pozyskując dolary jako walutę rezerwową, skwapliwie korzystały z opcji wymieniana ich na kruszec.

Gdzie złoto jest najbardziej popularne

Jednak oficjalne aktywa rezerwowe w złocie to jedno, a rynek komercyjny złota to drugie. Pod tym względem równych nie mają sobie Chiny i Indie, gdzie złoto jest niezmiernie popularne. Oba kraje idą niemal łeb w łeb pod względem popytu na złoto, zwłaszcza na rynku jubilerskim.

Dla przykładu popyt konsumpcyjny na koniec trzeciego kwartału 2022 r. wyniósł 192 tony – o 14 proc. więcej, niż rok wcześniej. Na chińskim rynku, wliczając do niego Hongkong, konsumenci kupili 242 tony złota (o 6 proc. więcej).

Polecamy także: