{"vars":{{"pageTitle":"Rok 2021 w wyszukiwarce: czego szukał świat na temat energetyki i klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["2021","dane","energetyka","google","klimat","main","wyszukiwania","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"24 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":236356}} }
300Gospodarka.pl

Rok 2021 w wyszukiwarce: czego szukał świat na temat energetyki i klimatu

Hasła „zmiany klimatu” i „zrównoważony rozwój” biły w 2021 roku rekordy popularności w wyszukiwaniach Google, wynika z podsumowania firmy.

Spośród rekordów wyszukiwań i najbardziej interesujących świat odnotowanych przez zestawienie Google’a, te związane z klimatem i energetyką na świecie to:

W roku 2021 zainteresowanie hasłem “jak dbać o środowisko” pobiło rekord popularności w wyszukiwaniach na całym świecie.

Jeśli też to rozważacie, podpowiadamy: może na przykład warto dołączyć do ruchów klimatycznych?

“Przerwy w dostawach prądu” lutym w USA i Pakistanie sprawiły, że hasło brak prądu było w lutym szczególnie popularne w wyszukiwarce.

W Polsce również lęk przed przerwami w dostawach prądu stał się medialnym tematem. Jednak o blackoucie w Polsce dyskutowaliśmy na początku grudnia:

Hasło “zrównoważony rozwój” odnotowało w tym roku rekordowy wzrost wyszukiwań na całym świecie.

Polska zajęła w 2021 roku 15-te miejsce w rankingu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. A 300Gospodarka poznała plany Uniwersytetu Warszawskiego, dot. jego planów zrównoważonego rozwoju.

W lipcu 2021 roku gwałtowną popularność w wyszukiwarce zyskały jednocześnie hasła “pożar” i “powódź”.

Wśród nich był na przykład upały i pożary w Kanadzie i USA. Także w lipcu powódź w Chinach pochłonęła życie wielu ludzi i zwierząt. Powodzie błyskawiczne dotknęły także Europy, w tym Niemiec, Belgii i Włoch.

W tym roku cały świat wyszukiwał hasło” wpływ zmiany klimatu” częściej niż kiedykolwiek wcześniej.

Liderem wyszukiwań była wyspa Fidżi. To dlatego, że Fidżi i inne wyspy Pacyfiku należą do najbardziej zagrożonych skutkami zmian klimatu rejonów świata – całym miejscowościom zagraża tam wzrost poziomu wód, stawiając też pod znakiem zapytania przyszłość istotnego dla gospodarki przemysu turystycznego. Z kolei degradacja ekosystemów zabija inny skarb tego regionu świata – rafy koralowe. Dochodzą do tego jeszcze katastrofy naturalne. W ciągu ostatnich pięciu lat Fidżi przetrwało 13 cyklonów, z których trzy należą do najbardziej niszczycielskiej kategorii 5. Po jednej z tych burz PKB spadł tam o 30 proc.

W październiku przed nadchodzącą Konferencją Klimatyczną ONZ w Glasgow wśród brytyjskich internautów gwałtownie wzrosła popularność haseł “czy ludzie powodują zmiany klimatyczne” i “jak ograniczenie mięsa pomaga walczyć ze zmianami klimatycznymi”.

Aby oszczędzić szanownym czytelnikom zbędnego wyszukiwania, na pierwsze pytanie odpowiadamy od razu – tak. O drugim zagadnieniu piszemy więcej tutaj.

A w tych tekstach relacjonowaliśmy polską obecność na COP26 w Glasgow: