{"vars":{{"pageTitle":"Rok na stołkach: karuzela zmian kadrowych w polskiej gospodarce i polityce w 2020 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gospodarka","main","polityka","rekonstrukcja-rzadu","spolki-skarbu-panstwa","zmiany-personalne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73966}} }
300Gospodarka.pl

Rok na stołkach: karuzela zmian kadrowych w polskiej gospodarce i polityce w 2020 roku

Kończący się rok obfitował w zmiany na kluczowych stanowiskach w rządzie, spółkach Skarbu Państwa czy jednostkach administracji publicznej.  Postanowiliśmy przypomnieć te najistotniejsze roszady kadrowe z polskiej gospodarki i polityki.

Pod uwagę wzięliśmy zmiany w spółkach Skarbu Państwa, Radzie Ministrów oraz najciekawsze transfery do międzynarodowych instytucji.

W styczniu 2020 roku ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński został powołany na prezesa PGNiG.

Z pełnionej funkcji zrezygnował jednak w październiku, po 10 miesiącach. Jak informowała „Rzeczpospolita”, jego rezygnacja była pokłosiem konfliktu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem. Przypomnijmy, że PKN Orlen podpisał już list intencyjny w sprawie fuzji z PGNiG.

Pod koniec stycznia nastąpiła także zmiana na czele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Marka Niechciała zastąpił Tomasz Chróstny. Niechciał został natomiast powołany do zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


Czytaj także: Biedronka dostała 723 mln zł kary za wymuszanie rabatów na dostawcach


W lutym 2020 roku była minister finansów – Teresa Czerwińska została powołana na stanowisko wiceprezesa i członka komitetu zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„EBI wspiera długoterminowe inwestycje w czterech znanych obszarach priorytetowych: infrastruktura, klimat i środowisko, innowacje oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. W ten sposób przyczynia się on do wzrostu dobrobytu, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju terytorialnego krajów i regionów w Europie oraz poza nią. EBI ma również do odegrania zasadniczą rolę w ułatwianiu wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Wszystkie te zadania są teraz ogromnie ważne – bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wielkim przedsięwzięciu i współpracować z zespołem EBI na rzecz sukcesu i dobrobytu naszych obywateli” – powiedziała po dołączeniu do zarządu EBI Czerwińska.

W marcu, po trzech latach sprawowania funkcji, Paweł Surówka zrezygnował ze stanowiska prezesa PZU. Nie podał on jednak powodów swojej rezygnacji.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła w październiku zgodę na powołanie Beaty Kozłowskiej-Chyły na stanowisko prezesa zarządu PZU. Kozłowska-Chyła dotychczas pełniła funkcję członka rady nadzorczej PZU, członka rady nadzorczej TFI PZU i PTE PZU oraz dwukrotnie była członkiem zarządu PZU.

W kwietniu rada nadzorcza Banku Pekao powołała Leszka Skibę na funkcję prezesa zarządu. Zastąpił on na tym stanowisku Marka Lusztyna, który obowiązki prezesa pełnił niespełna 2 miesiące.

Leszek Skiba od 2015 roku pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz legislacją w zakresie podatkowym. Od marca 2019 do kwietnia 2020 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na stanowisku wiceministra finansów zastąpił go Piotr Patkowski.

W maju z szefowania Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, po niespełna roku, zrezygnował Piotr Woźny. Z ciekawostek: ostatni wywiad, jakiego Piotr Woźny udzielił jako prezes NFOŚ-u był rozmową z 300Gospodarką.


Czytaj także: Jak programy „Czyste powietrze” i „Mój prąd” mogą zmienić Polskę – wywiad z Piotrem Woźnym, prezesem NFOŚIGW


Okres letni pod względem zmian personalnych upłynął spokojnie, jednak na początku października dokonano rekonstrukcji rządu, która zaowocowała istotnymi zmianami w Radzie Ministrów.

Przede wszystkim, zmniejszono liczbę ministerstw z 22 do 14.

Łukasz Szumowski zrezygnował z funkcji ministra zdrowia. Zastapił go dotychczasowy szef NFZ, Adam Niedzielski. Obaj panowie zajęli pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki 2020, który stworzyliśmy razem z RMF FM i Money.pl.

Kierowanie połączonymi resortami edukacji i nauki i szkolnictwa wyższego powierzono Przemysławowi Czarnkowi.

Ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju odwołano Jadwigę Emilewicz, natomiast Jan Krzysztof Ardanowski pożegnał się z funkcją ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jego zastepcą został Grzegorz Puda.

W ramach rekonstrukcji rządu wcześniej odrębne ministerstwa klimatu i środowiska zostają połączone, a ministrem klimatu i środowiska został Michał Kurtyka.

Jarosław Gowin odebrał nominację na szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, przekształconego z dotychczasowego ministerstwa rozwoju.

W ramach rekonstrukcji rządu, do składu Rady Ministrów w randze wicepremiera powołany został prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Na początku grudnia natomiast Piotr Nowak, wiceminister finansów odpowiedzialny za zarządzanie długiem złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Od stycznia ma zostać wicedyrektorem ważnego departamentu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie.

W połowie grudnia z kolei okazało się, że Jacek Olczak, obecny COO producenta papierosów Philip Morris International Inc. (PMI) zostanie wybrany na stanowisko CEO firmy.

Obecnie CEO PMI jest André Calantzopoulos, ale chce on odejść na emeryturę. Olczak ma z kolei za sobą długą karierę w firmie Philip Morris i ta sukcesja ma zapewnić zapewnić płynne przejście i ciągłość przywództwa.

Pod jego zarządem PMI ma kontynuować transformację w kierunku biznesu opartego przede wszystkim o produkty bezdymne – czyli między innymi podgrzewacze tytoniu – tak, aby w przyszłości całkowicie wyparły one tradycyjne papierosy.

Kariera Jacka Olczaka jest przez wielu określana przykładną; mówi się, że żaden Polak nie zaszedł tak daleko w zagranicznym biznesie. Nowa posada będzie więc wisienką na torcie.

Na koniec mamy co prawda wydarzenie zza oceanu, ale jest ono bardzo istotne – 7 listopada Joe Biden został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, pokonując dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa.

A co ten wybór oznacza dla Polski?

Obecne relacje Warszawy z Waszyngtonem są zbudowane na tożsamych poglądach obecnego prezydenta i partii rządzącej w Polsce. Joe Biden nie ma poglądów Donalda Trumpa, zatem chcąc utrzymać relacje, kraje będą musiały znaleźć dla nich nowy wspólny mianownik.

Wiceprezydentem USA zostanie natomiast Kamala Harris – pierwsza w historii czarnoskóra kobieta na tym stanowisku.

Czytaj także:

Czy wchodzimy właśnie w kolejne „Szalone Lata 20.”? Może czekać nas gospodarcza złota dekada