{"vars":{{"pageTitle":"Rolę przyrody trudno uwzględnić w PKB. Naukowcy proponują dodatkowy wskaźnik","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","main","najnowsze","natura","ochrona-przyrody","pkb","produkt-ekosystemowy-brutto","przyroda","srodowisko-naturalne","uslugi-ekosystemowe"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"31 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712203}} }
300Gospodarka.pl

Rolę przyrody trudno uwzględnić w PKB. Naukowcy proponują dodatkowy wskaźnik

Przyroda ma wpływ na działalność gospodarczą, co niekoniecznie uwzględnia się w tradycyjnych wskaźnikach makroekonomicznych. Dlatego naukowcy proponują liczenie nie tylko PKB, ale i produktu ekosystemowego brutto. Miara ta ma pomóc państwom podejmować decyzje w obszarach, które powiązane są z naturą.

Mierzeniem wzajemnego wpływu przyrody i gospodarki zainteresowali się naukowcy ze Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej. Na podstawie ich analiz powstało opracowanie „Gross Ecosystem Product in macroeconomic modelling”.

Uzupełniający wskaźnik ekonomiczny

Korzyści zapewniane przez usługi ekosystemowe, takie jak zapylanie upraw i oczyszczanie wody, mają ogromne znaczenie dla każdej gospodarki, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Dlatego też podejmowanie decyzji uwzględniających naturę wymaga, aby takie korzyści były brane pod uwagę w ekonomicznym procesie decyzyjnym – czytamy w dokumencie.

Tymczasem miara produktu krajowego brutto (PKB) nie uwzględnia w pełni wkładu przyrody w działalność gospodarczą i dobrobyt.


Czytaj też: Gorszy stan przyrody to ryzyko także dla firm. Na razie niewiele z nich działa na rzecz jej ochrony


Samo pojęcie produktu ekosystemowego brutto (gross ecosystem product, GEP) nie jest nowe. Zaproponowali je w 2013 roku naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych. Jego wykorzystanie razem z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi zapewni dokładniejszy obraz wpływu decyzji politycznych na gospodarkę i przyrodę, wskazują badacze.

Podkreślają, że produkt ekosystemowy brutto powinien być używany jako uzupełnienie PKB. Niektóre spośród usług ekosystemowych – na przykład pozyskiwanie drewna, dostarczanie plonów w rolnictwie czy rekreacja na terenach przyrodniczych – są składowymi obu wskaźników.

Jeśli chodzi o sposób liczenia, autorzy opracowania proponują sumować wartości poszczególnych usług ekosystemowych. Dzielą je na zaopatrujące (np. plony), regulacyjne (np. zapobieganie powodziom) i kulturowe (rekreacja na obszarach przyrodniczych). W określeniu ich wartości pomaga unijna baza danych INCA, w której zaproponowano konkretne wartości przypisane do poszczególnych usług.

Jak policzyć wpływ zmiany diety?

Autorzy unijnego opracowania przeprowadzili przykładową analizę z wykorzystaniem produktu ekosystemowego brutto. Założyli wzrost popytu na białko roślinne w UE w miarę zmiany przyzwyczajeń żywnościowych i odchodzenia od spożycia mięsa. W swojej symulacji wzięli pod uwagę tylko jedną tego konsekwencję – wzrost powierzchni upraw.

Analizowany scenariusz zakładał stopniową zmianę preferencji konsumentów na przestrzeni kilku dekad i odzwierciedla zmianę, która może wynikać z czynników politycznych. Scenariusz porównawczy zakładał, że trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne nie odbiegają znacząco od historycznych wzorców.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Zgodnie z wynikami symulacji, zmieniony model konsumpcji ma bardzo niewielki (ale pozytywny) wpływ na PKB (+0,01 proc.) w UE w 2030 r. w porównaniu ze scenariuszem odniesienia. Z kolei wskaźnik GEP wzrasta o 1,5 proc. lub 2,3 mld euro w porównaniu ze scenariuszem referencyjnym, przy czym składniki GEP wzrastają o 1 do 2 proc. w zależności od rodzaju usługi ekosystemowej: kulturalnej, zaopatrzeniowej czy regulacyjnej – czytamy w opracowaniu.

Wzrost wskaźnika wynika z sumy wpływu różnych czynników. Z symulacji wynika, że efektem wzrostu konsumpcji białka roślinnego będzie spadek powierzchni łąk, przy jednoczesnym wzroście powierzchni lasów. Wzrośnie też roślinna produkcja rolna. Niektóre zmiany się równoważą, jak w przypadku rekreacji, która z terenów łąk może przenieść się na tereny leśne.

Naukowcy podkreślają, że analizy z wykorzystaniem produktu ekosystemowego brutto pozwolą podejmować lepsze decyzje dotyczące polityki gospodarczej. Jednocześnie sam sposób obliczania wskaźnika wymaga jeszcze doprecyzowania i uwzględnienia na przykład czynników lokalnych w danym kraju.

Polecamy także: