{"vars":{{"pageTitle":"Rolnictwo i nowe technologie napędzają handel Polski z Singapurem - pisze polska ambasador","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy","zagranica-o-polsce"],"pageAttributes":["eksport","fintech","handel","handel-miedzynarodowy","medtech","polska","produkcja-zywnosci","rolnictwo","singapore-fintech-festival","singapur","technologie","wymiana-handlowa","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74073}} }
300Gospodarka.pl

Rolnictwo i nowe technologie napędzają handel Polski z Singapurem – pisze polska ambasador

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku handel między Polską a Singapurem wzrósł o 7,5 proc. rok do roku. Współpraca gospodarcza między oboma krajami zacieśnia się w dużym tempie – głównie za sprawą rolnictwa i nowoczesnych technologii – pisze w swoim felietonie dla Business Times Magdalena Bogdziewicz, ambasador RP w Singapurze.

W maju 2020 roku Polska i Singapur podpisały Wspólne Oświadczenie Ministerialne (ang. Joint Ministerial Statement) w celu wzmocnienia wzajemnych relacji gospodarczych. Dla Singapuru współpraca z Polską staje się coraz istotniejsza, głównie ze względu na chęć dywersyfikacji źródeł importu żywności.

Przez trzy pierwsze kwartały mijającego roku eksport tego rodzaju towarów z Polski do Singapuru wzrósł dwukrotnie i walnie przyczynił się do ogólnego wzrostu eksportu z Polski w tym kierunku o 15 proc. w omawianym okresie.

Jak jednak podkreśla Bogdziewicz w felietonie, coraz istotniejszym polem kooperacji obu państw stają się nowe technologie i ich wykorzystanie. Od 2016 roku wartość wymiany handlowej między Polską i Singapurem w obszarze usług rosła średnio o 30 proc. rocznie.

Współpraca coraz częściej dotyczy takich obszarów, jak fintechy – Polska stała się aktywnym uczestnikiem Singapore Fintech Festival, za którego pośrednictwem polskie startupy mają szansę na uzyskanie kontaktów i finansowania od singapurskich inwestorów.

Coraz częściej finansowanie z tego azjatyckiego państwa otrzymują także polskie medtechy, czyli firmy z branży technologicznej tworzące nowoczesne rozwiązania dla ochrony zdrowia, oraz agritechy, czyli ich odpowiedniki w sektorze produkcji i przetwarzania żywności.


Czytaj też: Za 10 lat powstanie pierwszy innowacyjny polski lek – wywiad z Radosławem Sierpińskim z Agencji Badań Medycznych


„Z kolei dzięki programowi Polskich Mostów Technologicznych, już 20 polskich producentów gier otrzymało wsparcie finansowe i biznesowe w procesie wejście na singapurski rynek. Kolejnych 20 będzie mogło liczyć na podobne wsparcie w kolejnych miesiącach” – pisze Bogdziewicz.

„Geograficzny dystans między oboma państwami wynosi 9518 km, ale w 2020 roku staliśmy się siebie bliżsi niż kiedykolwiek wcześniej” – konkluduje polska ambasador.

Najbardziej obiecujące fintechy w Polsce i regionie, czyli do kogo będzie należeć 2021 rok