{"vars":{{"pageTitle":"Wstrzymanie dostaw ropy z Białorusi to przerwa techniczna, była zaplanowana","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bialorus","dostawy","energetyka","paliwa-kopalne","pern","polska","ropa-naftowa","rurociag"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"9 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":146107}} }
300Gospodarka.pl

Wstrzymanie dostaw ropy z Białorusi to przerwa techniczna, była zaplanowana

Wstrzymanie dostaw ropy do Polski z Białorusi rurociągiem „Przyjaźń” jest planowaną przerwą techniczną i było zgodne z harmonogramem przekazanym przez Transnieft. Wznowienie przesyłu surowca jest planowane na sobotę. 

„Wstrzymanie tłoczeń jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech. Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca. Operacje w systemie PERN są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich” – podaje PERN w oficjalnym stanowisku.

PERN to polski operator rurociągu i jeden z najważniejszych podmiotów zajmujących się logistyką i magazynowaniem w zakresie ropy naftowej i paliw płynnych.

Przerwy technologiczne w dostawach ze Wschodu trwające 1-3 dni są rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu – podała spółka.

O planowanych przerwach, takich jak ta, PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw. W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze.

35 lat temu doszło do wybuchu w Czarnobylu. Dziś chroni go największa ruchoma konstrukcja, jaką kiedykolwiek zbudowano