{"vars":{{"pageTitle":"Rosja a atak na NATO. Większość Polaków uważa ten scenariusz za jak najbardziej realny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["atak-rosjan","badanie-ankietowe","cbos","najnowsze","nato","rosja","wojna","wojna-na-ukrainie","wojna-z-nato"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"8 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":702521}} }
300Gospodarka.pl

Rosja a atak na NATO. Większość Polaków uważa ten scenariusz za jak najbardziej realny

Ponad połowa Polaków (57 proc.) uważa atak Rosji na kraje NATO za prawdopodobny, z czego 14 proc. uznaje go nawet za bardzo prawdopodobny. To wyniki najnowszego badania.

Jednocześnie zaledwie 4 proc. ankietowanych uważa taki atak za kompletnie nierealny, podczas gdy 32 proc. wyraża pogląd, że nie jest on zbyt prawdopodobny. Co dziesiąty ankietowany nie ma zdania w tym temacie.

Takie wyniki uzyskano w badaniu „Aktualne Problemy i Wydarzenia”, przeprowadzonego przez CBOS. Ciekawe różnice widać także w danych demograficznych. Młodsze osoby oraz ci mniej religijni, za to bardziej zainteresowani polityką, częściej wskazywali, że atak Rosji na NATO jest mało prawdopodobny. Natomiast obawy przed takim scenariuszem są najsilniejsze wśród osób starszych i wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Warto zauważyć, że najmniejsze obawy przed atakiem Rosji wykazują zwolennicy Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Lewicy. W tych dwóch grupach przeważają osoby uznające taki atak za nieprawdopodobny.

 


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 7 do 17 marca 2024 roku na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski na próbie liczącej 1089 osób (w tym: 60,8 proc. metodą CAPI, 24,3 proc. – CATI i 14,9 proc. – CAWI).

CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. W sumie w badaniu uczestniczyło 1089 osób.

Polecamy także: