{"vars":{{"pageTitle":"Rosja wznawia produkcję samochodów Moskwicz. W fabryce po Renault","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-motoryzacyjna","motoryzacja","najnowsze","produkcja-samochodow","renault","rosja","samochod"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"23 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":413955}} }
300Gospodarka.pl

Rosja wznawia produkcję samochodów Moskwicz. Wykorzysta fabrykę po Renault

Rosja w środę wznowiła produkcję znanych z czasów radzieckich samochodów marki Moskwicz. Produkcja ruszyła w Moskwie, w zakładach należących wcześniej do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault – poinformował Reuters.

Według agencji Renault za symbolicznego rubla sprzedał Rosji swoje moskiewskie zakłady, które zostały przemianowane na Moskiewską Fabrykę Samochodów Moskwicz.

W maju br. francuska firma za podobną cenę sprzedała Rosji swój większościowy pakiet akcji w spółce produkującej samochody Awtowaz. Zastrzegła sobie jednak możliwość odkupienia go w ciągu sześciu lat.

Zakłady Moskwicz powstały w 1930 roku i do 2001 roku produkowały pod tą marką samochody osobowe i wyścigowe. W 2006 roku zbankrutowały. Władze Moskwy znalazły wówczas inwestora – przejął je Renault, który produkował tam samochody Dacia Logan i sprzedawał je pod własną marką.

Przedstawiciele Renault zapowiedzieli w marcu, że zakończą produkcję w moskiewskiej fabryce z uwagi na rosnącą presję w obliczu napaści Rosji na Ukrainę. Ponad 400 firm wycofało się z Rosji od czasu rozpoczęcia przez nią wojny. Pozostawiły po sobie aktywa warte miliardy dolarów – podaje portal Euronews.

Koncerny wycofują się z Rosji?

Według analizy OCED Rosję opuściły do tej pory głównie firmy z Zachodu. Z rosyjskiego rynku zniknęło całkowicie 18 proc. firm amerykańskich i nieco ponad 17 proc. europejskich. Na ograniczenie działalności zdecydowało się dwie trzecie amerykańskich koncernów i prawie trzy czwarte europejskich. Pozostałe firmy nie wprowadziły zmian w swojej działalności w Rosji.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przedsiębiorstw azjatyckich. Spośród nich żadna nie opuściła całkowicie rosyjskiego rynku. Natomiast nieco ponad połowa ograniczyła tam swoją działalność. Wciąż jednak aż 44 proc. koncernów z Azji nie zareagowało na trwającą wojnę.

Sprawdzając reakcje firm w podziale na sektory można zauważyć, że całkowite wycofanie się z Rosji ogłosił prawie co trzeci koncern energetyczny i co piąty koncern technologiczny lub przemysłowy. Jednocześnie mniej niż jedna dziesiąta instytucji finansowych i firm farmaceutycznych zdecydowało się na podobny krok. W tym sektorze co czwarta firma nie zmieniła swojej działalności. Jak wskazuje OCED, jest to więcej niż w innych sektorach.

Polecamy: