Dostawy gazu z Rosji na Łotwę zostały wstrzymane, poinformował w sobotę rosyjski koncern Gazprom. To kolejna taka decyzja Moskwy wobec europejskich odbiorców gazu w ostatnich miesiącach.
Według komunikatu Gazpromu, na który powołuje się Reuters, dostawy gazu na Łotwę zostały wstrzymane ze względu na złamanie przez stronę łotewską „warunków odbioru”. Agencja zwraca uwagę, że Gazprom nie podał o jakie naruszenie i jakich „warunków odbioru” chodzi.
Jednak oficjalny komunikat Gazpromu został opublikowany dzień po tym, jak łotewska spółka Latvijas Gaze poinformowała, że kupuje gaz z Rosji i płaci za nie w euro. Ale to nie Gazprom jest dostawcą. Bo, jak podała Latvijas Gaze, w rozliczeniach z Gazpromem trzeba by stosować płatności w rublach.
Czytaj również: Kryzys gazowy w UE: wielkie oszczędzanie i rekordowe ceny. Co czeka Polskę?
Sprzeciw ze strony niektórych krajów Unii Europejskiej wobec rosyjskich żądań prowadzenia płatności w rublach za gaz był przyczyną wcześniejszego wstrzymania dostaw do Polski, Bułgarii, Finlandii, Holandii i Danii. Gazprom przestał także dostarczać gaz do Francji i, jak podaje Reuters, wstrzymał sprzedaż do Shell Energy Europe w Niemczech.
Zobacz: Unijna strategia w sprawie gazu ziemnego. Moskwa: Plan jest neutralny dla Polski
Polska Agencja Prasowa przypomina, że rosyjski koncern posiada 34 proc. udziałów w Latvijas Gaze, a sama spółka nie ujawnia, od kogo dokładnie kupuje teraz gaz. Według PAP takich informacji nie posiada również ministerstwo gospodarki Łotwy.
Łotewski Sejm w połowie lipca uchwalił ustawę, zgodnie z którą z początkiem przyszłego roku import gazu z Rosji ma być zakazany. Jednocześnie Latvijas Gaze miała do końca sierpnia napełnić swoje magazyny gazem tak, aby stworzyć rezerwę przed nadchodzącą zimą.
Polecamy także:
- Gaz ziemny: jest porozumienie UE w sprawie redukcji zużycia
- Kryzys gazowy. Oto 5 kroków, które UE musi podjąć przed zimą
- Gazprom znowu zmniejszy dostawy gazu do Europy
- Firmy będą bankrutować, jeśli w tym roku przez Baltic Pipe nie popłynie gaz
- Przygotowanie Europy do zimy może być wyzwaniem. W niemieckich magazynach brakuje gazu
- Gazociąg Polska-Litwa oficjalnie otwarty. Gaz już płynie z terminala LNG w Kłajpedzie