{"vars":{{"pageTitle":"Rośnie liczba rezerwacji noclegów przez internet. Wzrosty głównie na obszarach wiejskich","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eurostat","main","najnowsze","noclegi","turystyka","wakacje"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"6 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":594226}} }
300Gospodarka.pl

Rośnie liczba rezerwacji noclegów przez internet. Wzrosty głównie na obszarach wiejskich

Liczba rezerwacji noclegów, dokonywanych przez portale i platformy internetowe, zwiększa się. W 2022 roku zwiększyła się o 7 proc. – porównując do danych sprzed pandemii, czyli z 2019 roku, podaje Eurostat.

Dane za 2022 rok według regionów wskazują na ogólny wzrost turystyki platformowej od czasów sprzed pandemii. Dotyczą one noclegów na wynajem krótkoterminowy i zarezerwowanych za pośrednictwem Airbnb, Booking, Expedia Group lub TripAdvisor

W 2022 r. łączna liczba noclegów w UE wzrosła o około 7 proc. z 512 mln w 2019 r. do 547 mln w 2022 r. To pokazuje skalę wzrostów do poziomów sprzed pandemii, czyli 2019 roku. Widać to w danych Eurostatu, czyli agendy Unii Europejskiej, zajmującej się gromadzeniem informacji dot. poszczególnych aspektów funkcjonowania państw członkowskich.

Stolice zostają w tyle

Jednak wzrost ten jest nierównomierny. Obszary wiejskie w krajach takich jak Polska, Francja czy Szwecja wykazały wysokie tempo wzrostu. Jednocześnie Berlin, Praga czy Wiedeń wciąż pozostają w tyle za wartościami z 2019 roku. Wzrosty w tych miastach nie są już tak duże.

Pokazuje to poniższa mapka:

Spośród 10 regionów o najwyższych wskaźnikach wzrostu 9 to regiony wiejskie we Francji, podczas gdy inne obszary o wysokim wzroście znajdują się w Polsce, Niemczech i Szwecji.

Z kolei regiony, które odnotowały najpoważniejsze straty w porównaniu z 2019 r., to Praga (-52 proc.), Berlin (-39 proc.), Budapeszt (-34 proc.) i Wiedeń (-25 proc.).

Gdzie jest najwięcej rezerwacji?

Patrząc na wartości bezwzględne, spośród 20 najpopularniejszych regionów w Europie sześć znajdowało się w Hiszpanii i Francji, pięć we Włoszech, dwa w Portugalii i jeden (nr 1 na liście) w Chorwacji.

Z wyjątkiem regionów miejskich, takich jak Paryż i Madryt, wszystkie te regiony to obszary przybrzeżne wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego lub Atlantyku.

W pierwszym kwartale 2023 r. liczba noclegów na poziomie UE przekroczyła poprzednio najwyższe poziomy (2020 r. w styczniu i lutym; 2022 r. w marcu) we wszystkich trzech miesiącach.

Więcej o wakacjach piszemy tutaj: