{"vars":{{"pageTitle":"Rośnie zainteresowanie cyfrową legitymacją emeryta. Tysiące pobrań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["administracja","emeryci","mlegitymacja","mobywatel","najnowsze","rencisci","ubezpieczenia-spoleczne"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"13 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":463220}} }
300Gospodarka.pl

Rośnie zainteresowanie cyfrową legitymacją emeryta. ZUS mówi o tysiącach pobrań

Już 50 tys. emerytów i rencistów pobrało elektroniczną legitymację przez aplikację mobilną mObywatel, podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Usługa działa od stycznia. .

Z elektronicznych legitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie. Należy pobrać bezpłatną aplikację mObywatel, a następnie wybrać opcję „Dodaj dokument”. Wyświetli się lista dokumentów, na której wystarczy wskazać: legitymacja emeryta-rencisty.


Czytaj również: Tyle wyniosą emerytury w 2023 roku. Wiemy, jaka będzie waloryzacja świadczeń


Jak wyjaśnia szefowa ZUS, mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument.

– Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów – podała prof. Gertruda Uścińska.

Od poniedziałku cyfrową wersję legitymacji pobrało już ponad 50 tys. polskich emerytów i rencistów, poinformował cytowany w komunikacie ZUS Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

– Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok – przekazała prof. Uścińska.

Jak podkreśla prezeska ZUS, tak duże zainteresowanie elektroniczną formą dokumentu pokazuje gotowość polskich seniorów na cyfryzację. Chętne korzystanie obywateli z nowych rozwiązań będzie motywacją dla wprowadzania kolejnych usług w ramach aplikacji mObywatel. Rozwijać się będzie cała szeroko rozumiana e-administracja.

W komunikacie ZUS czytamy, że otrzymanie tradycyjnej legitymacji w formie karty nadal będzie możliwe. Wystarczy złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). Zaznaczono, że legitymacje wydane przed 2023 r. są wciąż aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Polecamy: