{"vars":{{"pageTitle":"Roszada aktywów na niemieckim rynku energetycznym. Transakcję bada Komisja Europejska","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","energetyka","innogy","niemcy","rwe"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"8 sierpnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":16459}} }
300Gospodarka.pl

Roszada aktywów na niemieckim rynku energetycznym. Transakcję bada Komisja Europejska

W przyszłym miesiącu ma się zakończyć skomplikowany proces wymiany aktywów między trzema niemieckimi gigantami energetycznymi RWE, E.ON, oraz Innogy – pisze portal Recharge News.

Wymiana, której przeprowadzenie zostało ogłoszone w marcu, będzie polegała na przejęciu przez RWE aktywów związanych z energetyką odnawialną należących do dwóch pozostałych firm, a z drugiej strony przejęciu przez E.ON należącej do RWE części sieci energetycznej oraz działalności detalicznej.

Transakcja, której wartość ma wynieść 43 mld euro, jest wciąż przedmiotem dochodzenia pod kątem ewentualnego złamania przepisów dotyczących konkurencji prowadzonego przez Komisję Europejską. Zgodnie z informacjami podanymi przez KE będzie ono zakończone 20 września 2019 roku.

Śledztwo zostało wszczęte z powodu obaw Komisji Europejskiej, że przejęcie działalności detalicznej RWE przez E.ON może skutkować monopolizacją rynku i wzrostem cen dla konsumentów.

Jeżeli do wymiany jednak dojdzie, to działalność E.ON-u będzie w stu procentach skupiona na sieciach energetycznych i rynku detalicznym. Z kolei RWE, które już w tej chwili jest w posiadaniu większościowych udziałów w Innogy, będzie także miało 16,7 proc. udziałów w E.ONie.

>>> Czytaj też: Komisja Europejska: planowane połączenie Orlenu z Lotosem może doprowadzić do wzrostu cen i monopolu na rynku paliw