{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza PFR 2.0. Firmy będą miały więcej czasu na rozliczenie pomocy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","pandemia","pfr","polski-fundusz-rozwoju","tarcza-2-0","tarcza-finansowa-2-0"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"14 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":246294}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza PFR 2.0. Firmy będą miały więcej czasu na rozliczenie pomocy

Termin na rozliczenie Tarczy Finansowej 2.0 zostanie przedłużony. Polski Fundusz Rozwoju zdecydował, że przedsiębiorcy będą mogli składać jeszcze wnioski w dniach 18-23 stycznia.

W sobotę 15 stycznia o północy upływa termin na rozliczenie się z Tarczy Finansowej 2.0, którą Polski Fundusz Rozwoju udostępniał przedsiębiorcom w trakcie drugiej i trzeciej fali pandemii. Firmy dostawały pieniądze na poczet sfinansowania strat, których spodziewały się w wyniku wprowadzanych wówczas lockdownów.

Pomoc jest bezzwrotna, ale żeby uzyskać umorzenie – całości lub części – firmy muszą złożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim oświadczenie o rozliczeniu, w którym przedstawiają faktyczną wielkość poniesionych strat. Tarcza Finansowa 2.0 była bowiem wypłacana na poczet tych strat, które jesienią 2020 r. i zimą 2021 r. przedsiębiorcy szacowali z góry.

Do oświadczenia muszą być załączone odpowiednie pliki JPK, tak, by PFR mógł zweryfikować dane. Dokumenty przesyła się online.

Do wczoraj do wieczora dokumentów nie złożyło około 1500 małych i średnich firm, które korzystały z Tarczy Finansowej 2.0. Łączna wartość wypłaconej im pomocy to około 1 mld zł.

Około 1000 innych MSP musi natomiast poprawić błędy, jakie popełnili w złożonych dokumentach. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem na to też jest czas do północy 15 stycznia.

Co, jeśli przedsiębiorcy nie dotrzymają terminu i nie prześlą dokumentów do północy w sobotę? W takiej sytuacji musieliby oddać całą otrzymaną pomoc.

„Ostatnia rzecz, której byśmy chcieli, to egzekwowanie tych należności od przedsiębiorców, którzy byli w najgorszej sytuacji w czasie poprzednich fal pandemii, tylko dlatego, że nie złożyli prostego oświadczenia. Robimy co możemy, żeby im pomóc w tym i ich zmotywować” – mówi 300Gospodarce Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dodaje, że sprawa dotyczy branż, w które pandemia uderzyła najmocniej: gastronomii, branży eventowej, targowej, czy placówek kultury.

„Dlatego zarząd zdecydował, że otworzymy dodatkowe okienko na składanie oświadczeni, od wtorku 18 stycznia do niedzieli 23 stycznia. Od wtorku dlatego, że musimy przeanalizować wszystkie wcześniej złożone formularze, które, jak zakładam, będą spływać jeszcze w sobotę 15 stycznia.Potrzebujemy dwóch dni na podsumowanie i wystawienie nowych formularzy dla tych, którzy nie złożyli rozliczeń albo muszą jeszcze robić korekty” – mówi Bartosz Marczuk.

KE: Polska ma jeszcze czas na zapłatę kary za Turów. Inaczej potrącimy środki z funduszy – „to nieuniknione”