{"vars":{{"pageTitle":"Rozwój gospodarki wodorowej w Polsce? Są szanse, ale i wyzwania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","kongres-3w","najnowsze","polska-akademia-nauk"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":642614}} }
300Gospodarka.pl

Rozwój gospodarki wodorowej w Polsce? Są szanse, ale i wyzwania

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, rozmawialiśmy o najważniejszych zagadnieniach dotyczących wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów naszym gościem był dr Łukasz Lindner z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.

W rozmowie z dziennikarką portalu 300Gospodarka, dr Lindner omówił wyzwania i szanse dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.

Wodór jest bardzo uniwersalnym surowcem, który może być wykorzystywany w wielu sektorach gospodarki, takich jak transport, przemysł czy ciepłownictwo – mówił dr Lindner. – Musimy zmienić tylko to, by był on pozyskiwany w sposób bezemisyjny – dodał.

Polska jest dopiero na początku drogi do rozwoju gospodarki wodorowej. Mamy pierwsze wdrożenia i pierwsze prototypy, natomiast nie mamy skali przemysłowej i wytwarzania. To nie jest kwestia tego, że Polska jest gdzieś w tyle – ten wyścig na świecie dopiero się zaczął – mówił.

Dr Lindner podkreślił, że mamy jednak duże doświadczenie w zakresie produkcji wodoru z gazu ziemnego, co daje nam pewną przewagę.

Musimy jednak szybko przestawić się na produkcję wodoru z OZE – stwierdził Łukasz Lindner.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:

Polecamy również: