Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych najpewniej w listopadzie, a główna stopa referencyjna wyniesie 6,5 proc. na koniec 2023 roku, wobec obecnych 6,75 proc. Pod koniec przyszłego roku zbliży się do 5 proc, prognozują ekonomiści PKO BP.
– RPP coraz odważniej wspomina o możliwej obniżce stóp przed końcem 2023, która wg nas będzie wstępem do rozciągniętego na 2024 i 2025 powolnego i ostrożnego cyklu obniżek stóp procentowych w kierunku 3,5 – 4 proc. – czytamy w kwartalniku banku pt. „Miękkie lądowanie”.
Według nich, RPP dokona obniżki najpewniej w listopadzie, po zapoznaniu się w nową projekcją inflacyjną banku centralnego.
Czytaj rownież: Polska chce kupić dwa satelity obserwacyjne ziemi. Rząd złożył już wniosek o kredyt
– Będzie temu [tj. obniżce] sprzyjać spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu oraz projekcja wskazująca na kontynuację procesu dezinflacji w kolejnych kwartałach, co zgodnie z deklaracjami prezesa NBP stanowić będzie grunt pod pierwszą obniżkę stóp procentowych – podano.
– Opóźnienie momentu rozpoczęcia cyklu obniżek względem naszych poprzednich założeń wynika z wyższej uporczywości inflacji bazowej i dłuższego cyklu zacieśniania polityki przez główne banki centralne – czytamy dalej.
– Przewidujemy, że w przyszłym roku, przy braku istotnych zmian w polityce gospodarczej, cykl obniżek będzie stopniowo i systematycznie kontynuowany, a poziom stopy referencyjnej na koniec 2024 spadnie do blisko 5 proc. – dodano w kwartalniku.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Analitycy zakładają, że negatywny z punktu widzenia sektora bankowego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF będzie miał neutralny wpływ na decyzje banku centralnego ze względu na dobrą pozycję kapitałową banków.
Rada podwyższała stopy procentowe od października 2021 roku (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 roku. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.