{"vars":{{"pageTitle":"Obniżka stóp procentowych w 2023 roku? Tylko w jednym przypadku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gabriela-maslowska","inflacja","najnowsze","podwyzka-stop-procentowych","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"16 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":441204}} }
300Gospodarka.pl

Obniżka stóp procentowych w 2023 roku? Tak, ale tylko jeśli inflacja gwałtownie wyhamuje

Obniżka stóp procentowych w 2023 roku jest mniej prawdopodobna, ale nie jest wykluczona. Mogłaby nastąpić w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji, ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska.

Według niej istnieje duża szansa na to, że kolejną decyzją RPP o zmianie stóp procentowych będzie nie podwyżka, lecz obniżka.

– Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć – napisała Masłowska w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja.

Członkini RPP dodała, że zmniejszenie stóp procentowych w 2023 roku mogłoby nastąpić, jeśli inflacja by „radykalnie spadła”. Wskazała też, że bardziej bezpieczny jest scenariusz stopniowego spadku inflacji. Zgodnie z nim obniżki stóp procentowych rozpoczęłoby się w 2024 roku.

Podniesiemy się tak szybko, jak po pandemii?

– Najważniejsze, aby utwierdzać uczestników życia gospodarczego w naszym kraju, że pewne trudności gospodarcze są przejściowe. Tak samo, jak nasza gospodarka po pandemii koronawirusa powróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, tak też powróci na nią po wyhamowaniu tempa wzrostu gospodarczego w 2023 roku – napisała Masłowska.

W przyszłych decyzjach Rady członkini RPP przywiązuje dużą wagę do marcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).

– Wiele mówi się o tym, że w przyszłym roku dojdzie do wyhamowania natężenia aktywności gospodarczej w różnych krajach. Pojawiają się prognozy wskazujące na ryzyko pojawienia się recesji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz innych krajach – stwierdziła członkini RPP.

Dodała, że jeśli pojawią się takie tendencje w realnej sferze gospodarki, powinny one sprzyjać bardziej wygasaniu, a nie eskalacji inflacji. Dla niej istotne będą treść najnowszej projekcji inflacji i PKB, które pojawią się w marcu 2023 roku.

Na ostatniej konferencji prasowej powiedziano, że mając marcową projekcję inflacyjną, będzie można rozpocząć dyskusję o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych.

Przewodniczący RPP Adam Glapiński dodał, że RPP nie dyskutowała o zakończeniu cyklu podwyżek. Jednocześnie stwierdził, że bank centralny nie powiedział, że niemożliwa jest już podwyżka stóp procentowych.

Czytaj także: