Edycja Impact’23 jest wyjątkowo bogata. Co zobaczyć w czasie jednej z największych imprez gospodarczych w naszej części Europy? Wybraliśmy kilka najbardziej interesujących paneli spośród tych moderowanych przez naszą redakcję.
1. Dyskusja moderowana Próba odporności: Sektor finansowy przez kryzys i nie tylko. Czyli jak instytucje finansowe powinny funkcjonować w świecie wysokich stóp procentowych i inflacji? Marek Dietl, Piotr Kwiatkowski, Leszek Skiba, Dariusz Szwed, Brunon Bartkiewicz, moderuje Marek Chądzyński (środa 10 maja, scena 2, godz. 13.40).
Kłopoty amerykańskich banków dobitnie pokazują, że szybki wzrost stóp procentowych nie musi oznaczać wyłącznie zysków w sektorze bankowym. Ale jest też czynnikiem ryzyka, o ile banki nieodpowiednio zabezpieczą ryzyko stopy procentowej. Czy powtórka amerykańskiego scenariusza, a w szczególności odpływ depozytów z sektora bankowego jest w ogóle w Polsce możliwa? Czy w ogóle pieniądz „ma dokąd uciec” z polskiego banku? To tylko niektóre z wątków, jakie poruszymy w czasie naszej rozmowy.
2. Dyskusja moderowana pt. Mobilizacja międzynarodowego wsparcia dla stabilizacji gospodarczej i społecznej Ukrainy oraz wyjścia ze skutków wojny. Marek Woźniak, Olga Ivanova, Jadwiga Rogoża, moderuje Katarzyna Mokrzycka ( środa 10 maja, scena 5, godz. 14.45).
Odbudowa Ukrainy wymagać będzie miliardowych środków. Bez międzynarodowej pomocy zrujnowana wojną gospodarka nie będzie w stanie samodzielnie przygotować się do sprawnego włączenia w struktury Unii Europejskiej. Jak budować sojusze na finansowym i biznesowym polu, aby były korzystne dla obu stron, a Ukraina nie straciła przy tym suwerenności gospodarczej?
A już w środę zachęcamy także do lektury zapisu bardzo ciekawej debaty na temat odbudowy Ukrainy, która odbyła się w redakcji 300Gospodarki. Udział wzięli w niej przedstawiciele BGK, Pekao, KUKE, OSW oraz UW.
Zobacz: Natalie Portman wystąpi w Poznaniu na Impact’23
3. Dyskusja moderowana Rola 3W jako platformy gospodarczej wspierającej innowacje, technologie i budowanie przewagi konkurencyjnej. Piotr Wróblewski, Magdalena Cholewińska-Falarz, Krzysztof Nieć, moderuje Kamila Wajszczuk (środa 10 maja, Impact Arena, godz. 17:40)
3W: woda-wodór-węgiel to projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, którego celem jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii. Przedstawiciele firm WTT i Naiad oraz Fundacji Nanonet podzielą się doświadczeniami dotyczącymi tej formy wsparcia.
4. Fireside chat Rola Polski w nowej sytuacji geopolitycznej w Europie. Szymon Szynkowski vel Sęk, rozmawia Katarzyna Mokrzycka (środa 10 maja, scena 6, godz. 18.20).
Rola Polski we wprowadzaniu do UE Ukrainy, z uwzględnieniem ryzyk dla polskiej gospodarki płynących z konkurencyjności ukraińskiej gospodarki dla Polski. Problem zboża odsłonił zupełnie nowy element – i kolejny etap – we współpracy polsko-ukraińskiej. Zobaczyliśmy Ukrainę nie tylko jako kraj, któremu mamy obowiązek pomóc, ale także jako konkurenta, z którym trzeba poukładać sobie stosunki gospodarcze. Jak to uczynić z pożytkiem dla wszystkich, jednocześnie pomagając Ukrainie przygotować się do wejścia do UE.
5. Dyskusja moderowana Jak monitorować wydatki na ochronę zdrowia pod względem efektywności. Agnieszka Pachciarz, Małgorzata Gałązka-Sobotka, Maciek Malenda, moderuje Katarzyna Mokrzycka (czwartek 11 maja, scena 4, godz. 14.55).
Koszty leczenia rosną na świecie wprost proporcjonalnie do wydatków na badania i rozwój nad nowymi technologiami, które poprawiają nam stan zdrowia. Jak publiczny system powinien zarządzać wydatkami na leczenie obywateli, by leczyć coraz skuteczniej nie zwiększając nierówności w dostępie do nowych terapii i nie narażając płatnika na utratę płynności w finansowaniu leczenia.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
6. Dyskusja moderowana Transport lotniczy w rozwoju globalnej mobilności. Marcin Horała, Michał Fijoł, Michał Nowak, moderuje Emilia Derewienko (czwartek 11 maja, scena 3, godz. 15.40)
Decyzja o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozwoju Polskich Linii Lotniczych LOT to wybór strategiczny państwa. Dlaczego rząd zdecydował się postawić na budowę CPK i rozwój narodowego przewoźnika? Jakie samoloty przydadzą się polskim liniom w najbliższej przyszłości? Zapraszamy do rozmowy między przedstawicielem rządu, linii lotniczej i producenta samolotów Embraer.
7. Fireside chat Nowe technologie dla zielonej przyszłości. Wojciech Racięcki, moderuje Kamila Wajszczuk (czwartek 11 maja, scena 3, godz. 16:55)
Efektywne budownictwo, nowoczesne ciepłownie, biogazownie czy technologie domowej retencji. To tylko niektóre proekologiczne projekty realizowane przez NCBR. Opowie o nich dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami Wojciech Racięcki.
8. Dyskusja moderowana Jak będą wyglądać przyszłe społeczeństwa?. Izabela Grabowska, Paulina Stochniałek, Krzysztof Michalski, Michał Suchora, moderuje Barbara Rogala (czwartek 11 maja, scena 4, godz. 17:15).
Globalizacja, w tym kryzysy migracyjne wywołane wojnami i zmianami klimatu, polaryzacja i starzenie się społeczeństw, a z drugiej strony rozwój innowacyjnych technologii w służbie środowiska i człowieka, zmiany społeczne i nowe modele życia. Te megatrendy będą kształtować społeczeństwa przyszłości.
9. Dyskusja moderowana Zmierzając w kierunku rewolucji polegającej na przekwalifikowaniu – jaka będzie przyszłość pracy? Krzysztof Kielec, Piotr Wachowiak, Jacek Bukowicki, Marcin Eckert, moderuje Katarzyna Mokrzycka (czwartek 11 maja, scena 3, godz. 17.25).
Dlaczego obawiamy się procesu, który sami wywołujemy? Nowe technologie powstały, by ułatwiać nam życie, w tym pracę. Jak więc godzić potrzebę usprawniania pracy z wykorzystaniem SI z potrzebą utrzymania miejsc pracy dla ludzi?