{"vars":{{"pageTitle":"Czeska ekostal będzie napędzać walec w Hucie Częstochowa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["corween-investments","dzierzawa-huty-czestochowa","gfg-alliance","huta-czestochowa","hutnictwo","huty-w-polsce","liberty-czestochowa","produkcja-stali","przetarg","sanjeev-gupta","sunningwell-steeel","walcownia","walcownia-huty-czestochowa"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"11 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74579}} }
300Gospodarka.pl

Czeska ekostal będzie napędzać walec w Hucie Częstochowa

Historia najnowsza Huty Częstochowa to saga niemniej pasjonująca niż „Dynastia”; czy po trzecim przetargu możemy liczyć na happy end?

LIBERTY Steel Group, należąca do GFG Alliance – grupy przedsiębiorstw należących do biznesmena Sanjeeva Gupty – ogłosiła podpisanie umowy dzierżawy Huty Częstochowa, jednej z największych hut stali w Polsce.

Wznowienie produkcji już nastąpiło: ruszyła walcownia wykorzystująca stal z należącej do LIBERTY huty w czeskiej Ostrawie.

Opera mydlana częstochowskiej huty ciągnie się od maja 2019 r., kiedy zakład przestał produkować, a w czerwcu tego samego roku zarząd spółki złożył wniosek o upadłość. Sąd Rejonowy w Częstochowie 4 września ogłosił upadłość likwidacyjną zakładu; później syndyk wydzierżawił hutę na 12 miesięcy Sunningwell International Polska sp. z o.o., który na dniach wznowił produkcję.

Kolejne odcinki przypadają już na rok 2020 r.: w kwietniu sąd gospodarczy zatwierdził warunki sprzedaży majątku huty i syndyk ogłosił przetarg na sprzedaż. Przetarg wygrało Sunningwell Steeel, ale odstąpiło od transakcji. Sąd uznał, że transakcja nie doszła do skutku z winy oferenta, przez co nie mógł wziąć udziału w następnym przetargu.

Tym sposobem w drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Sąd zgodził się na przedłużenie umowy dzierżawnej na okres nie dłuższy niż do czerwca 2021 r.

3 grudnia syndyk rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, bo od końca października w zakładzie zaprzestano produkcji.

W międzyczas ogłoszony kolejny przetarg na sprzedaż huty, a na dzień przed Wigilią syndyk podpisał ze spółką Corween Investmens umowę dzierżawy do 31 lipca 2021 r. z prawem pierwokupu.

Corween Investments zostanie przemianowana na LIBERTY Częstochowa. LIBERTY bierze też udział w przejęciu zakładu, w oparciu o proces sprzedaży określony przez sąd.

Firma chce wykorzystać dołączenie Huty Częstochowa do swojego portfolio do produkcji ekologicznej; rocznie w Częstochowie może powstawać 0,7 mln ton GREENSTEEL – tym mianem określa się produkcję stali z użyciem nowych technologii przyczyniająca się do dekarbonizacji przemysłu stalowego. Do produkcji GREENSTEEL używany będzie elektryczny piec łukowy.

Do tego w planach jest 1,2 mln ton GREENSTEEL rocznie z Huty Blach Ciężkich; firma wierzy, że to da jej możliwość wypracowania sobie pozycji w rozwijającym się europejskim sektorze ekostali.

Zakład produkcyjny ma odnieść korzyści z synergii geograficznej – planowana jest bliska współpraca należących do LIBERTY zakładów, w szczególności huty LIBERTY Ostrava w Czechach. Do tego ma dojść połączenie siły zespołów sprzedaży, marketingu i dystrybucji LIBERTY w całej Europie.

Na koniec oddamy głos prezesowi LIBERTY Steel Group, Sanjeev Guptał: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia naszej przemysłowej podróży w Polsce – kraju o długiej i dumnej tradycji przemysłowej – i wznowienia produkcji w Hucie Częstochowa.

Chciałbym powitać 1200 wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników zakładu w rodzinie LIBERTY Steel i zagwarantować im poczucie pewności i stabilności po trudnej sytuacji, jaką przyniósł ostatni rok.

Mamy przygotowany plan przemysłowy dla Huty Częstochowa i jestem głęboko przekonany, że możemy rozwijać biznes i sprawić, by w perspektywie długoterminowej był on ekonomicznie, społecznie i środowiskowo zrównoważony”.