{"vars":{{"pageTitle":"Kondycja rynku pracy w lutym relatywnie dobra, ale kolejne miesiące nie będą już tak pozytywne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gospodarka","gus","makroekonomia","praca","rynek-pracy","wynagrodzenia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":105026}} }
300Gospodarka.pl

Kondycja rynku pracy w lutym relatywnie dobra, ale kolejne miesiące nie będą już tak pozytywne

Trzecia fala pandemii może przyczynić się do ponownego pogłębienia spadku zatrudnienia i wyhamowania dynamiki płac w marcu i kwietniu – komentuje najnowsze dane z rynku pracy Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Jak podał GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 4,5 proc. rok do roku, co jest wynikiem nieco niższym od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 4,9 proc.

Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 1,7 proc. rok do roku wobec konsensusu rynkowego wskazującego na spadek o 1,9 proc.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego wskazuje, że luty był miesiącem poluzowania restrykcji w gospodarce (otwarto m.in. galerie handlowe, hotele w reżimie sanitarnym, stoki narciarskie, galerie i muzea), co zapewne w dużej części przyczyniło się do wyraźnego wzrostu liczby etatów (o 19,9 tys.), umożliwiając tym samym redukcję skali spadku zatrudnienia w ujęciu rocznym.

„Dynamika zatrudnienia wyniosła w lutym -1,7 proc. rok do roku. Z kolei tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw nieco wyhamowało w lutym w porównaniu do tempa zanotowanego w styczniu, ale wciąż pozostaje – jak na warunki pandemiczne – relatywnie dobre. Jak wskazuje GUS w lutym miały miejsce dalsze wypłaty premii, nagród kwartalnych, rocznych oraz wynagrodzeń za nadgodziny, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń” – tłumaczy główna ekonomistka banku.

Jej zdaniem marzec i kolejne miesiące nadal będą na rynku pracy kształtowane przez decyzje związane z pandemią.

„Trzecia fala, nabierająca aktualnie rozpędu, jeśli przyczyni się do przywrócenia obostrzeń w skali całego kraju, albo co gorsza potrzebne będzie ich pogłębienie, może przyczynić się do ponownego pogłębienia spadku zatrudnienia i wyhamowania dynamiki płac – uważa Kurtek.

Bardziej optymistyczne nastawienie mają ekonomiści mBanku, według których polski rynek pracy zmierza do umocnienia.

Inflacja w kwietniu przebije 3% i w tym roku już nie wróci poniżej tego poziomu