{"vars":{{"pageTitle":"Rynek ropy spokojnie reaguje na śmierć prezydenta Iranu. Czeka na decyzję OPEC+","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","iran","najnowsze","opec","ropa","ropa-naftowa","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709806}} }
300Gospodarka.pl

Rynek ropy spokojnie reaguje na śmierć prezydenta Iranu. Czeka na decyzję OPEC+

Rynek ropy naftowej zareagował tylko łagodnym wzrostem na śmierć prezydenta Iranu Ebrahima Raisi’ego. Według analityków, branża czeka na decyzje OPEC+ i śledzi wydarzenia w Arabii Saudyjskiej.

Ceny ropy lekko wzrosły w poniedziałek rano po informacji o śmierci prezydenta Iranu. Baryłka ropy Brent kosztowała 84,33 dolara po wzroście o 0,42 proc.

Rynek ropy naftowej pozostaje w dużej mierze w strefie wahań i bez żadnego nowego katalizatora prawdopodobnie będziemy musieli poczekać na jasność co do polityki wydobywczej OPEC+, aby wyjść z tego zakresu – powiedział analityk ING Warren Patterson, cytowany przez Reuters.

Najbliższe spotkanie OPEC+, czyli organizacji państw eksportujących ropę naftową, zaplanowane jest na 1 czerwca. Według analityka, państwa te mają dużo wolnych mocy produkcyjnych i to na tym skupia się rynek.

Z kolei Saul Kavonic, analityk MST Marquee, powiedział agencji Reuters że rynek jest już przyzwyczajony do przywództwa saudyjskiego księcia Mohammeda Bin Salmana w sektorze surowców energetycznych.

Katastrofa prezydenckiego helikoptera

W poniedziałek rano władze Iranu poinformowały, że w katastrofie śmigłowca zginął prezydent kraju Ebrahim Raisi. Jego kadencja rozpoczęła się w 2021 roku a w 2025 roku miały odbyć się kolejne wybory. Raisi miał w nich kandydować na drugą kadencję.

Po śmierci urzędującego prezydenta jego obowiązki tymczasowo ma przejąć wiceprezydent Mohammad Mokhber. Zgodnie z konstytucją Iranu, w ciągu 50 dni powinny odbyć się wybory prezydenckie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Financial Times pisze, że organizowane w trybie nadzwyczajnym wybory to uderzenie w stabilność irańskiego reżimu. Przywódca kraju Ali Chamenei i inne kluczowe ośrodki władzy muszą pilnie rozpocząć przygotowania do tych wyborów, co stanowi nowe wyzwanie dla systemu w trudnym okresie.

Śmierć Raisiego nie będzie miała znaczącego wpływu na kluczowe decyzje w polityce wewnętrznej i zagranicznej, które ostatecznie są określane przez Chameneiego. Republika nie będzie jednak chciała okazywać jakichkolwiek oznak słabości lub niestabilności politycznej po falach antyreżimowych protestów i w okresie wzmożonych napięć z Zachodem i Izraelem, podsycanych przez siedmiomiesięczną wojnę Izraela z Hamasem – czytamy w gazecie.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: