{"vars":{{"pageTitle":"Wkrótce ustawa o wypłacie 14. emerytury. Ministerstwo przygotowało projekt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["14-emerytura","emerytura","emerytury-i-renty","finanse","legislacja","main","najnowsze","prawo","ubezpieczenia-spoleczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":522616}} }
300Gospodarka.pl

Rząd chce 14. emerytury już na stałe. Jest nowy projekt ustawy

Rząd chce w najbliższym czasie przyjąć projekt ustawy w sprawie corocznej wypłaty tzw. czternastej emerytury. Dodatkowa emerytura może być wyższa od minimalnej, podano w planach prac nad ustawą. 

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest już w wykazie prac Rady Ministrów. Planowany termin jego przyjęcia to I kwartał 2023 roku.

Planowana ustawa zakłada wprowadzenie 14. emerytury już na stałe. Będzie to drugie – po 13.emeryturze – dodatkowe świadczenie przysługujące emerytom i rencistom.


Czytaj także: Wszystko o 13. i 14. emeryturze. Kiedy wypłata, ile na rękę, czy trzeba płacić podatek [EXPLAINER]


Ile wyniesie czternasta emerytura?

Podstawą do obliczenia kwoty 14. emerytury będzie kwota najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. W pełnym wymiarze będą ją otrzymywać osoby, których standardowa emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

W przypadku osób ze świadczeniem w przedziale 2,9 tys. – 4188,44 zł, “czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Proponowane przepisy zakładają wypłatę świadczenia z urzędu, razem z regularną emeryturą lub rentą. Rząd określi termin wypłaty przed końcem października.

– Projekt ustawy przewiduje możliwość określenia wyższej kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż najniższa emerytura – podano w wykazie prac rządu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Świadczenie to będzie podlegać proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do renty rodzinnej – podano także w opisie projektu.

Założenia przewidują też, że kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o inne świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie.

Polecamy też: