Rząd zajmie się walką z patologią na rynku mieszkaniowym. Tak wynika z wypowiedzi ministra Waldemara Budy. Rozwiązania mamy poznać już w styczniu.
– W styczniu przedstawimy nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym. Mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie m.in. w tzw. patodeweloperce – zapowiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Patologie rynku nieruchomości
Szef resortu rozwoju i technologii zapowiedział w środę podczas audycji internetowej „Rzeczpospolitej”, że w styczniu przedstawi nowy pakiet rozwiązań dotyczący problemów na rynku mieszkaniowym.
– Pierwsze to są instytucje finansowe, które skupują mieszkania, drugie to są pustostany, trzecie to jest najem okazjonalny. Te elementy muszą być rozwiązane; plus, oczywiście skupowanie mieszkań – wskazał Waldemar Buda.
Wyjaśnił, że jeśli chodzi o masowe skupowanie mieszkań, ma na myśli zarówno fundusze, jak i tych, którzy jako osoby fizyczne kupują lokale niemal hurtowo. Chodzi o takie sytuacje, gdy „osoba prywatna ma siódme, dziesiąte, jedenaste mieszkanie”, wyjaśnił minister.
Powiedział, że rozwiązania będą też dotyczyć warunków technicznych, „czyli jak się buduje dzisiaj w Polsce”. Ze słów ministra wynika, że chodzi m. in. o kwestie budowania mieszkań mniejszych, niż wymagany ustawo metraż. Szef MRiT zaznaczył chociażbt, że nie chciałby, żeby obchodzono przepisy dot. metrażu mieszkań.
– Ja bym chciał, żeby budowano mieszkania nie mniejsze niż rzeczywiście 25 metrów kwadratowych – a są tzw. oferty mieszkań inwestycyjnych, gdzie traktuje się to jako lokal usługowy i np. proponuje się 15 metrów kwadratowych i to jest bardzo złe – podkreślił szef MRiT.
Buda wskazał także, że resort przygląda się też zjawisku tzw. flippingu.
– Pytanie czy nie doregulować tego na poziomie umów deweloperskich, bo to często są umowy deweloperskie z rynku pierwotnego – mówił.
Z kolei pytany o możliwość wprowadzenia podatku katastralnego odpowiedział, że rząd „absolutnie nie bierze tego pod uwagę”.
Najem i mieszkania komunalne
Buda wskazał też, że w kolejnych krokach rząd przedstawi rozwiązania dotyczące najmu. Zwrócił uwagę na rekordową ilość wybudowanych mieszkań komunalnych w 2022 roku.
– Zwiększyliśmy dofinansowanie do 85 proc. mieszkań komunalnych – powiedział. Dodał, że kiedyś się budowało się ich „po 2-3 tys., teraz się buduje po 8-10 tys.”.
Jak stwierdził,samorządy powinny budować tanie mieszkania na wynajem. Zdaniem ministra Budy zmiana zasad dotyczących dofinansowań oznacza, że „w zasadzie każdy chętny samorząd będzie mógł wybudować mieszkanie komunalne”.
Więcej o problemach na rynku mieszkaniowym pisaliśmy w tych artykułach:
- Poziom ceny mieszkań w Warszawie daleko od bańki cenowej. Ale i tak skończyła się era flippera
- Miasta kontra fundusze. Jak Europa radzi sobie z dużymi inwestorami na rynku mieszkaniowym
- Osiedle zamknięte, ale czy szczęśliwe? Odgradzamy się, choć nie oznacza to bezpieczeństwa
- Co dziesiąte mieszkanie w Polsce stoi puste. Także w dużych miastach, gdzie o wynajem coraz trudniej