Polska powinna prowadzić komplementarną politykę migracyjną, tzn. przyjmować pracowników z innych krajów – najlepiej z OECD czy bliskich nam kulturowo – tam, gdzie brakuje wykwalifikowanych kadr, powiedział minister finansów Andrzej Domański.
W ramach polityki migracyjnej rząd zamierza dopuścić do przyjmowania na polski rynek pracy osób z innych krajów.
„Jeżeli polska gospodarka ma być gospodarką oparta na wiedzy, to widzę problem, oczywiście, że mamy jeszcze za mało wykwalifikowanych pracowników. Dlatego musimy prowadzić taką komplementarną politykę migracyjną: tam, gdzie nam brakuje wykwalifikowanych kadr, tam jesteśmy otwarci” – powiedział Domański podczas spotkania z dziennikarzami na Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.
Dodał, że najchętniej widziałby pracowników z państw OECD czy państw bliskich Polsce kulturowo, ponieważ – w jego ocenie – spójność społeczna też sprzyja wzrostowi gospodarczemu.
„Chcemy prowadzić odpowiedzialną politykę migracyjną. Musimy mieć kontrolę nad tym, kto do Polski przyjeżdża. Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że mieliśmy w Polsce liczne patologie – jeżeli były niemalże fikcyjne uczelnie, jeżeli mieliśmy osoby, które były niby ściągane do Polski, ale później rozpływały się w całej Strefie Schengen, to nie możemy udawać, że nie ma problemu” – wskazał minister.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii migracyjnej Polski pn. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Przewiduje ona m.in., że w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.
(km)
Więcej o imigracji do Polski:
- Europa znika na naszych oczach. Polska z najgorszym na kontynencie wynikiem urodzeń
- Prawie 500 tys. imigrantów w Polsce marnuje umiejętności. Aż 48 proc. pracuje poniżej swoich kwalifikacji
- Mniej obcokrajowców pobiera świadczenia wychowawcze w Polsce. Tyle łącznie wypłacono
Skąd przybywają, gdzie się osiedlają. Tylu migrantów jest obecnie w Unii Europejskiej - Europa dyskryminuje wykształconych imigrantów, choć ich potrzebuje. Mają mniej szans na pracę w zawodzie
- Rekordowa liczba uchodźców w Niemczech. Minister zapowiada cięcia w świadczeniach
- Tak firmy krzywdzą migrantów zarobkowych. Nadużycia są w każdym sektorze, ale jeden się wyróżnia
- Europa nie radzi sobie z imigracją? „Deportacja i blokada granic to jedyne rozwiązanie” [WYWIAD]
- Nikt nie zatrzyma imigracji. Eksperci: tanie wizy pracownicze to sposób, by nad nią zapanować