{"vars":{{"pageTitle":"Rząd planuje zmiany w rozliczaniu podatku VAT. Jakie i kiedy wejdą w życie?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["male-i-srednie-przedsiebiorstwa","mf","ministerstwo-finansow","msp","opodatkowanie","podatki","polska","przedsiebiorcy","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa","vat"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"16 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58551}} }
300Gospodarka.pl

Rząd planuje zmiany w rozliczaniu podatku VAT. Jakie i kiedy wejdą w życie?

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w metodach rozliczania podatku VAT. Co kryje się pod pakietem nazwanym SLIM VAT i kiedy może on wejść w życie?

Przewidywane zmiany nie obejmują korekt w stawkach podatku VAT.

Pakiet SLIM VAT ma natomiast obejmować ma uproszczenie fakturowania, ułatwienia dla eksporterów, ustalenie wspólnych kursów walut z podatkiem dochodowym i wprowadzenie kilku dodatkowych korzyści po stronie podatnika.

Faktury korygujące in-minus i in-plus

MF zamierza zrezygnować z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji.

W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Zmiany obejmą także rozliczenia faktur korygujących in plus – wprowadzone zostaną przepisy jednoznacznie wskazujące sposób rozliczenia takich faktur – dokonywane ono będzie na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej.

Zmiany dotyczące eksporterów

Resort finansów podjął także decyzję o wydłużeniu terminu wywozu towarów z 2 miesięcy do 6 miesięcy dla zastosowania stawki 0 proc. oprocentowania zaliczki w eksporcie tych towarów.

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów podatnicy będą mogli wybrać do rozliczania VAT i przychodu w podatku dochodowym jedną zasadę przeliczenia kursu walut – nie będzie już konieczne stosowanie dwóch różnych kursów dla dwóch podatków.

Podatnik będzie mógł wybrać kurs w dacie z dnia przed wystawieniem faktury (na zasadach vatowskich) lub w dacie z dnia przed wykonaniem usługi (na zasadach CIT/PIT).

Pozostałe zmiany

Dodatkowo, wydłużony zostanie termin do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy – podatnik będzie mógł ując fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji.

MF przewiduje także wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego. Oznacza to likwidację zakazu odliczania dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.

Wreszcie, wśród nowych przepisów znajdzie się także podniesienie kwot dla jednorazowych prezentów o małej wartości – z 10 zł do 20 zł.

Wprowadzenie w życie wszystkich wymienionych powyżej zmian w ramach pakietu SLIM VAT planowane jest na pierwsze miesiące 2021 roku.


Czytaj także: Minister finansów: Reforma OFE może zostać przesunięta na 2021 rok