{"vars":{{"pageTitle":"Rząd się spóźnia z ważną strategią. "Apelujemy o przeprowadzenie bez zbędnej zwłoki rzetelnych konsultacji publicznych"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","klimat","konfederacja-lewiatan","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","paulina-hennig-kloska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":718743}} }
300Gospodarka.pl

Rząd się spóźnia z ważną strategią. „Apelujemy o przeprowadzenie bez zbędnej zwłoki rzetelnych konsultacji publicznych”

Ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pilne przeprowadzenie konsultacji publicznych dotyczących aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu.

Apel został skierowany w liście otwartym do minister klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloski.

Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz budowy gospodarki neutralnej klimatycznie w sposób odpowiedzialny społecznie. […] Przygotowanie skutecznej odpowiedzi na te bezprecedensowe wyzwania wymaga uwzględnienia perspektyw wszystkich sektorów oraz grup społecznych. Apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przeprowadzenie bez zbędnej zwłoki rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu – czytamy w liście otwartym.

Autorzy listu podkreślają, że Polska musi przyspieszyć transformację energetyczną i budowę gospodarki neutralnej klimatycznie. Według nich odpowiednio zaprojektowane działania wzmocnią nasze bezpieczeństwo i długookresową odporność na szoki klimatyczne, społeczne i gospodarcze.

Polska już jest spóźniona

Pomimo obowiązku przedłożenia zaktualizowanego Krajowego Planu Komisji Europejskiej do 30 czerwca 2024 r., Polska nie wywiązała się z tego zobowiązania. Sygnatariusze listu podkreślają, że opóźnienie nie powinno prowadzić do pominięcia konsultacji publicznych ani ich przeprowadzenia w sposób fasadowy. Przypominają, że zgodnie z unijnym prawe, każde państwo członkowskie powinno dostarczyć dowody na przeprowadzenie konsultacji.

Autorzy listu otwartego zwracają też uwagę, że przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych jest kluczowe w procesie aktualizacji Krajowego Planu. Proces ten, jak zaznaczono, nie powinien być traktowany jedynie jako formalność, ale jako okazja do uporządkowania zarządzania transformacją energetyczną w Polsce.

Sygnatariusze listu zwracają uwagę na brak klarownego harmonogramu dotyczącego nie tylko aktualizacji Krajowego Planu, ale także dalszych prac nad kluczowymi dokumentami związanymi z transformacją klimatyczno-energetyczną, w tym zaktualizowaną Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. Ponadto Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej, które wciąż nie opracowało długoterminowej strategii określającej wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.