{"vars":{{"pageTitle":"Rządowe "tarcze" będą ujęte w deficycie sektora general government","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deficyt","makroekonomia","ustawa-budzetowa-2020"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"27 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":60902}} }
300Gospodarka.pl

Rządowe „tarcze” będą ujęte w deficycie sektora general government

Dwa nadzwyczajne wydatki – czyli tzw. tarcza covidowa i finansowa – będą pokazane jeszcze w tym roku w deficycie general government, jednak wciąż nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób będą one ujęte – dowiedziała się 300Gospodarka.

Tarcza to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Szacuje się, że wartość wsparcia oferowanego w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wyniesie ponad 312 mld zł.

Tarczami zarządza Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, których bilansu nie wlicza się dziś do deficytu.

Deficyt general government to łączny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Według źródeł rządowych tegoroczny deficyt budżetu centralnego prawdopodobnie “będzie oscylował nieco powyżej 100 mld zł”.

Nie wiadomo, jakie są szacunki dotyczące sektora general government.

Deficyt budżetowy w 2021 roku wyniesie ponad 80 mld zł