{"vars":{{"pageTitle":"Rządowy deficyt większy niż zakładano. GUS publikuje dane za ubiegły rok","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-domanski","deficyt","deficyt-finansow-publicznych","deficyt-sektora-rzadowego-i-samorzadowego","general-government","gus","mfw","minister-finansow","najnowsze","wydatki-na-obronnosc"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"1 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":738860}} }
300Gospodarka.pl

Rządowy deficyt większy niż zakładano. GUS publikuje dane za ubiegły rok

W ubiegłym roku sektor rządowy i samorządowy odnotował deficyt w wysokości 6,6 proc. PKB. Za ten stan rzeczy odpowiadają m.in. większe wydatki na obronę i niższe wpływy z VAT – poinformował minister finansów Andrzej Domański.

– Przyspieszenie wydatkowania środków na odbudowę zdolności obronnych (wg metodyki UE), niższa od oczekiwań konsumpcja (większe oszczędności) przekładająca się na niższe wpływy z VAT oraz wydatki związane z powodzią to główne przyczyny wyższego deficytu w 2024 – napisał Domański na swoim profilu na platformie X.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł 6,6 proc. PKB na koniec 2024 roku. Rok wcześniej, po rewizji wskaźnik sytuował się na poziomie 5,3 proc.

Według prognoz na 2025 rok, uwzględnionych w ustawie budżetowej na ten rok, deficyt general government przewidywano na poziomie 5,5 proc. PKB. Natomiast przewidywana relacja do PKB długu sektora general government (wg definicji UE) miała wynieść 54,6 proc. na koniec 2024 roku i 59,8 proc. na koniec 2025 roku. W traktacie o funkcjonowaniu UE wartość referencyjną ustalono na 60 proc.

Pod koniec stycznia tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozował, że deficyt general government) w Polsce wzrośnie do 5,9 proc. PKB w 2024 r. To oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. względem prognoz z października ubiegłego roku. Według MFW wskaźnik w 2025 roku zmniejszy się do 5,6 proc. PKB, choć według październikowych przewidywań miało to być 5,5 proc. PKB. W październiku oczekiwano też, że deficyt sektora rządowego i samorządowego w 2026 roku wyniesie 5 proc. PKB, choć w styczniu zrewidowano prognozy do 4,9 proc. PKB.


Polecamy także: