{"vars":{{"pageTitle":"Sama wymiana "kopciuchów" nie wystarczy - rząd, samorządy i organizacje pozarządowe jednoczą siły w walce ze smogiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cieplownictwo","ekologia","forum-energii","michal-kurtyka","minister-klimatu","polska","smog","termomodernizacja","zanieczyszczenie-powietrza"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"11 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":42073}} }
300Gospodarka.pl

Sama wymiana „kopciuchów” nie wystarczy – rząd, samorządy i organizacje pozarządowe jednoczą siły w walce ze smogiem

W poniedziałek rozpoczął się program “LeadAIR” mający wesprzeć samorządy w walce ze smogiem. Program powstał z inicjatywy Forum Energii, a jego inauguracja odbyła się w Ministerstwie Klimatu.

“LeadAIR – pomagamy miastom pokonać smog” – to pięciodniowy cykl warsztatów, które mają dostarczyć samorządom konkretnych narzędzi do walki ze smogiem – od rzetelnej wiedzy o jego skutkach dla zdrowia, jak i o nowych technologiach zwalczających smog, aż po ułatwienie planowania i przeprowadzenia programów antysmogowych przez samorządy.

“Dobrobyt to też czyste środowisko, w którym żyjemy. To pewnego rodzaju luksus oddychania czystym powietrzem, picia czystej wody, cieszenia się zdrowiem. Myślę, że coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę” – powiedziała dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Minister Klimatu Michał Kurtyka powiedział, że zarówno w walce ze zmianami klimatu, jak i w walce ze smogiem, rola miast i władz lokalnych jest bardzo istotna. Podkreślił znaczenie programów, takich jak rządowy “Mój prąd” i“Czyste Powietrze” oraz wielu innych, które mogą przyczynić się do walki ze smogiem.

“Takie programy ochrony powietrza samorządy mają przygotować do połowy roku i będą dla nas bardzo istotnym instrumentem dialogu pomiędzy rządem i samorządami na temat tego, jak możemy działać na rzecz lepszego powietrza” – powiedział minister Kurtyka.

Program Forum Energii podkreśla, że wymiana “kopciuchów” nie stanowi pełnego rozwiązania problemu smogu bez termomodernizacji budynków. Tylko w połączeniu z inwestycjami w odnawialne źródła energii może pozwolić na prowadzenie wszechstronnej walki z problemem smogu i istotnie zmniejszyć emisje CO2 związane z dostarczaniem ciepła.

“Wiemy jednocześnie, że by stało się to faktem, potrzebne są działania na poziomie lokalnym: konkretna wiedza o najnowszych technologiach, finansowaniu inwestycji, regulacjach oraz umiejętności optymalizowania kosztów, diagnozowania lokalnych potrzeb i komunikowania zmiany mieszkańcom. Na te potrzeby odpowie program LeadAIR. Mamy nadzieję, że dzięki programowi wesprzemy liderów transformacji, którzy nadadzą jej nowego tempa i jakości” – dodała Maćkowiak-Pandera.

Program “LeadAIR” ma wręczyć samorządom konkretne narzędzia do ręki, które pozwolą im przeprowadzić programy antysmogowe w zakresie ciepłownictwa i ogrzewania budynków – przede wszystkim wskazać, jak pozyskiwać środki na tą i inne formy walki z zanieczyszczeniem powietrza.

W szkoleniu trwającym od 9 do 13 marca, które obejmuje też indywidualną współpracę z ekspertami, udział biorą reprezentanci władz siedemnastu polskich miast. Organizatorzy szacują, że dzięki tej współpracy 1 275 000 mieszkańców tych miejscowości skorzysta z pomocy w walce ze smogiem.

Forum Energii to think-tank wspierający transformację energetyczną oraz walkę ze smogiem w Polsce. Działa na rzecz stworzenia w kraju czystej i bezpiecznej energetyki opartej o innowacyjne rozwiązania.

Czytaj także:

>>> Województwa uderzają w smog uchwałami. Ale tylko 1/4 Polaków wie o ich istnieniu

>>> Warszawa chce zakazać palenia węglem pod koniec 2023 roku