Zaledwie 27 proc. mieszkańców 11 polskich województw zdaje sobie sprawę z wejścia w życie regionalnych uchwał antysmogowych przegłosowywanych przez sejmiki wojewódzkie – to wyniki ankiety przeprowadzonej w grudniu 2019 roku przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Uchwały antysmogowe są jednym z głównych narzędzi walki samorządów z problemem zanieczyszczenia powietrza. Władze kolejnych województw stopniowo przyjmują kolejne projekty takich uchwał od 2017 roku. Opisane są w nich techniczne wymogi używanych kotłów i cechy dozwolonych paliw.

W tej chwili już 11 z 16 województw ustanowiło stosowne akty prawne. Wśród tych, które jak dotąd nie zdecydowały się na taki krok są województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i świętokrzyskie.

Tymczasem spośród mieszkańców jedenastu pozostałych województw, w których nowe przepisy weszły już w życie, aż 27 proc. nie zdaje sobie sprawy z ich działania.

Najgorzej poinformowani są mieszkańcy województwa lubuskiego – aż 89 proc. z nich nie wie nic o nowych antysmogowych regulacjach w swoim regionie. Niewiele lepiej jest na Pomorzu Zachodnim (świadomość na poziomie 12 proc.), oraz na Podkarpaciu i w Wielkopolsce (14 proc. mieszkańców jest świadomych wejścia uchwał w życie).

Czytaj także:

>>> Przeciętny Polak emituje tyle CO2 w ciągu jednego tygodnia, co Etiopczyk w ciągu całego roku

>>> To już oficjalne: Polska największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji