Później niż Szwedki, wcześniej niż Włoszki – Polki opuszczają rodzinne gniazdo średnio w wieku około 27 lat. A jak to wygląda w przypadku panów? Polacy również wyprzedzają pod tym względem Włochów, jednak jednocześnie są daleko za Szwedami.
Kobiety – już jako małe dziewczynki – rozwijają się szybciej niż ich rówieśnicy. Górują one nad chłopcami w przedszkolu i często mają lepsze wyniki w nauce. Na tym się jednak nie kończy. Szybciej są w stanie rozstać się z rodzicami i znaleźć własne lokum.
Zobacz też: Młodzi Polacy późno idą na swoje. Pandemia tylko pogorszyła problem
Polka wyprowadza się po 27 latach i 7 miesiącach
Twarde dane potwierdzają, że panie szybciej dojrzewają też do samodzielnego życia. Jak bowiem wylicza Eurostat, statystyczna Polka wyprowadza się z domu rodzinnego w wieku 27 lat i 7 miesięcy. Panowie robią to ponad dwa lata później, bo dopiero w wieku 30 lat.
– Poczucie smaku powoduje, że kobiety potrafią przeważnie lepiej zorganizować przestrzeń i mogą czerpać z tego więcej radości. Efekt? Zgodnie z danymi Eurostatu satysfakcja z posiadanego lokum jest w przypadku kobiet wyższa niż w przypadku mężczyzn – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Decyzja o wcześniejszym usamodzielnieniu się podejmowana jest przez Polki pomimo często niższych zarobków. Dane Eurostatu sugerują bowiem, że przeciętne zarobki mężczyzn były w 2021 roku o 4,5 proc. wyższe niż średnia płaca kobiet. To powoduje, że panie mogą być zmuszone kupować mniejsze lokale lub częściej korzystać z najmu.
– Prezentowane dane podsumowują 2021 rok. Na świeższe informacje, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Biorąc pod uwagę panujący jeszcze wtedy trudny dostęp do kredytów i skokowe wzrosty czynszów najmu, można spodziewać się, że przeciętny wiek wyprowadzki pójdzie w górę – zastrzega Bartosz Turek.
Najszybciej usamodzielniają się Szwedki
Jeżeli chodzi o przeciętny wiek opuszczenia domu rodzinnego, to średnia europejska dla kobiet wynosi 25 lat, z kolei dla mężczyzn 27 lat. Co ciekawe, na skrajnych biegunach stoją Włochy i Szwecja. We Włoszech panie wyprowadzają się z domu rodzinnego mając średnio 29 lat, panowie z kolei mając prawie 31 lat. Natomiast u Szwedów jest wprost odwrotnie. Tu usamodzielniają się już 18-latki oraz 19-latkowie.
Polecamy również:
- W tych krajach kobiety nie mają równych praw. Świat zwolnił na drodze do równouprawnienia [MAPA]
- To nie jest kraj dla matek z małymi dziećmi. Co trzecia z nich nie pracuje
- Świat traci na dyskryminacji kobiet. Równość płci dałaby dodatkowe 7 bln dolarów
- Polka wśród doradców Trumpa. Czy wyśle USA na Marsa?