{"vars":{{"pageTitle":"Samorządy mają dystrybuować węgiel. "Nie powinno go zabraknąć"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["jacek-sasin","ministerstwo-aktywow-panstwowych","najnowsze","pge","sezon-grzewczy","wegiel"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"3 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":363658}} }
300Gospodarka.pl

Samorządy mają dystrybuować węgiel. „Nie powinno go zabraknąć”

PGE Polska Grupa Energetyczna prowadzi prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej węgla. Zwróciliśmy się do samorządów, by zaangażowały się w dystrybucję węgla; nie powinno go zabraknąć –  poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Samorządy mają zostać zaangażowane do dystrybucji węgla. Tak zapowiedział wiceminister Sasin na poniedziałkowym briefingu w Otwocku.

– Zwróciliśmy się do samorządów (…), aby zaangażowały się w dystrybucję węgla; dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia (…) oraz transportu do miejsca docelowego – poinformował.

Wicepremier mówił, że „coraz więcej samorządów jest zainteresowanych, aby dostarczyć węgiel swoim mieszkańcom”.

– Dziękuję tym wszystkim samorządowcom, którzy już dzisiaj odbierają, kupują węgiel od importerów – czy to od PGE Paliwa, czy od Węglokoksu – i włączają się w tę akcję dostarczenia węgla do polskich rodzin, ponieważ kwestia dystrybucji, dotarcia do odbiorcy końcowego jest tutaj absolutnie kluczowa – wskazał Sasin.

Szef MAP przypomniał, że PGE Polska Grupa Energetyczna w marcu uruchomiła sklep internetowy, za pośrednictwem którego sprzedaje „cały dostępny węgiel”.

– Polska Grupa Energetyczna prowadzi w tej chwili prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej. To w pespektywie listopada będzie mogło również zaistnieć; wtedy będziemy mogli sprzedawać bezpośrednio ten węgiel po takich cenach, jaki jest koszt sprowadzenia tego węgla do Polski, plus transport do miejsca docelowego – powiedział Sasin.

– Węgla nie powinno zabraknąć, jeśli wszyscy popracujemy nad tym, żeby rzeczywiście logistycznie ten cały proces działał bez zarzutu, a możemy również dostarczyć go taniej – wskazał.

Czy węgiel będzie tańszy?

Odbiorcy mogą spodziewać się dalszych obniżek cen węgla. Tak zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji.

– Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – powiedział.

– Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – poinformował Jacek Sasin.

Szef MAP dodał, że samorządy mogą występować do PGE i Węglokoksu, które dysponują przesianym węglem gotowym do sprzedaży, aby zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do opału na zimę.

– Zgłosiło się już kilkanaście samorządów. Te samorządy, które nie posiadają bazy logistycznej, mogą zawiązywać porozumienia z innymi samorządami. To jest oferta dla wszystkich gmin; każdy samorząd może się włączyć – dodał minister aktywów państwowych.

 

Wprowadzenie regulowanych cen gazu w UE: Polska i 17 innych państw jest za